3 najčastejšie ochorenia chodidiel: Trápia aj vás?

0
1117
chodidla a najcastejsie ochorenia

Či už sedíme doma a perieme, upratujeme či varíme, alebo chodíme každý deň do práce, naše chodidlá sú vystavované neustálemu tlaku z chôdze, behu či cvičenia. Aj preto sú tou časťou mimoriadne problematickou časťou tela. Od zápalov, poranení či pľuzgierov k náročnejším problémom. Aké najčastejšie problémy sprevádzajú naše chodidlá?

Anatómia chodidiel

Naše nohy pozostávajú z 26 kostí. To z nich robí jednu z najzložitejších oblastí tela. Navyše, štúdie dokazujú, že človek prejde za život asi 240 000 km, čo predstavuje zhruba ekvivalent šesťnásobnej chôdze okolo sveta.

Rizikové skupiny

Nesprávna obuv, cukrovka a starnutie sú hlavnými prispievateľmi k problémom s chodidlami. V tomto článku preto zdôraznime niektoré z najbežnejších ochorení nôh, ich príčiny a kedy vyhľadať liečbu.

Kŕčové žily

Áno, je to tak. Kŕčové žily sa netýkajú iba celých nôh. Zvyknú nimi trpieť i naše chodidlá a menej zvyčajnejšie aj ruky, ba dokonca tvár. Najčastejšími príznakmi varixov, vrátane raného štádia metličiek, sú:

  • Pocity ťažkých nôh
  • Tŕpnutie a bolesť po dlhšom státí alebo sedení
  • Svalové kŕče a svrbenie
  • Pocity horúčavy a chladu
  • Opuchy končatín
  • Farebné zmeny na koži

nozicky-krasne-1024x536 3 najčastejšie ochorenia chodidiel: Trápia aj vás?

Samozrejme, primárnym problémom ochorenia kŕčových žíl je dlhšie vykonávaná stacionárna akcie s nedostatkom pohybu. V prípade, že nemáte čas na raný beh alebo pol dňa v telocvični, vyskúšajte reflexnú masáž nôh. Na už vzniknuté pigmentové škvrny a iné farebné nedostatky na pokožke, je ideálna voľba depigmentačného krému.

Avšak, tento problém rozhodne nevyliečia recepty starej matere. A už vôbec nie v pokročilejšom štádiu. Preto je vhodné čo najskôr začať s ich liečbou v špecializovanej klinike. Nedovoľte, aby sa z nenápadných symptómov stal vážny zdravotný problém!

Atletická noha

Ide o plesňovú infekciu kože, ktorá sa zvyčajne nachádza medzi prstami na nohách. Infekcii ešte viac napomáha vlhké a teplé prostredie u športovcov. Preto sa môže šíriť a spôsobiť značné nepohodlie, svrbenie, šúpanie kože a dokonca bolesť. Estetickým riešením pre tento problém môže byť napr. peeling a masáž nôh v masážnom salóne.

Pacienti s týmto ochorením by mali svoje nohy udržiavať čisté a suché. Samozrejmosťou je aj osušenie ich samostatným uterákom. Protiplesňové ošetrenie je dostupné vo väčšine drogérií ako spreje, prášky alebo pleťové vody, ktoré sa aplikujú na chodidlá. Ak sa huba po liečbe rozšíri alebo zhorší, pacient by mal navštíviť svojho lekára.

atleticka-noha-1024x536 3 najčastejšie ochorenia chodidiel: Trápia aj vás?

Zarastené nechty

Zarastené nechty na nohách sa objavujú, keď nechty začínajú rásť do drážky nechtov, čo môže spôsobiť značné bolesti a pocity nepohodlia. K tomuto problému značne prispieva i nesprávna, príliš tesná, malá obuv alebo nesprávne strihanie nechtov. O vhodnej pedikúre sme písali na našom predošlom blogu o nesprávnych pravidlách domácej pedikúry.

Zarastené nechty na nohách spôsobujú sčervenenie, opuch, bolesť alebo dokonca odtok z nechtov, čo môže naznačovať, že je prítomná infekcia. Existuje niekoľko spôsobov, ako liečiť a predchádzať zarasteným nechtom na nohách, vrátane:

  1. Umývanie nôh antibakteriálnym mydlom a ich udržiavanie v čistote a suchu.
  2. Strihanie nechtov rovno po kúpeli, keď sú nechty mäkké.
  3. Vyhnite sa rezaniu nechtov zaobleným vzorom, pretože to môže zvýšiť riziko rastu smerom dovnútra.
  4. Noste topánky, ktoré dobre zapadajú a nemajú špicatú špičku.

Zistili ste, že je necht na nohe infikovaný alebo domáca starostlivosť váš stav nezlepšila? Nebojte sa a urýchlene navštívte vášho lekára alebo ortopedického chirurga.

Spýtajte sa na radu odborníka

3 najčastejšie ochorenia chodidiel: Trápia aj vás?
5 (100%) 2 votes