Dá sa cvičením predísť kŕčovým žilám?

0
1554
zena sa prechadza zasnezenym mestom

Kŕčové žily, teda nepríjemné, bolestivé a nevzhľadné zeleno-fialové žilky sú neuveriteľne bežným problémom. Vedeli ste, že touto chorobou trpí 1 zo 4 ľudí na svete? Existujú však cvičenia, ktoré môžu zmierniť bolesť spojenú s týmto problémom.

Na prevenciu voči kŕčovým žilám sú najlepšie nízkozáťažové cvičenia. Tie pomáhajú zmierniť nielen bolesť, ale aj nepríjemné spôsobené kŕčovými žilami. Cvičenie zároveň bráni radikálnemu zhoršovaniu tohto ochorenia. Najlepšie však urobíte, ak sa tiež poradíte so špecialistami na žily. Tí vám poradia  tie najlepšie cvičenie i liečbu vhodnú akurát pre vás.

Spýtajte sa na radu odborníka

Prechádzka

Základnou formou pohybu ako prevencii voči kŕčovým žilám sú pravidelné prechádzky. Ako dlho by mali trvať a ako často by ste ich mali absolvovať? Najmenej 30 minút denne 5 dní v týždni! Chôdza, podobne ako ostatné formy cvičenia, pomáha zmierniť bolesť (najmä v zime) a je lepšia ako sedenie alebo státie. Ak to pre vás nepredstavuje problém, vyskúšajte aj mierne sťaženú formu chodenia, teda beh.

Zdvíhanie nôh

Väčšina ľudí trávi svoj pracovný deň za počítačom, čiže buď sedí na stoličke, alebo stojí pri páse. Ako zlepšiť cirkuláciu krvi v takomto prípade? Zdvíhanie nôh je ľahkým cvičením „pri práci“ a toto je jednoduchý návod, ako na to:

  1. Sadnite si a narovnajte svoj chrbát.
  2. Zdvihnite jednu nohu rovno nahor a nejaký čas podržte.
  3. Nohu dajte pomaly dole.
  4. Tento cvik opakujte niekoľkokrát po sebe a vystriedajte nohy.

Takéto výťahy nôh je možné vykonať v sede i stoji. Táto forma cvičenia podporuje krvný obeh v nohách.

cvik Dá sa cvičením predísť kŕčovým žilám?

Výpady

Posledným a mimoriadne jednoduchým cvikom sú tzv. výpady vpred. Ako by mali vyzerať?

  1. Postavte sa vzpriamene s nohami od seba.
  2. Vykročte dopredu a ohnite koleno tak, že ho položíte priamo nad členok.
  3. V tejto polohe držte niekoľko sekúnd.
  4. Pomaly narovnajte nohu a vráťte sa do pôvodnej polohy.
  5. Tento postup, samozrejme, zopakujte s druhou nohou.

bicykel Dá sa cvičením predísť kŕčovým žilám?

Cyklistika

Jazda na bicykli je ideálna na precvičenie lýtkových svalov. Nemôžete jazdiť na klasickom bicykli? Využite možnosť jazdiť na stacionárnomalebo eliptickom trenažéri. Ak takého vybavenie hodné profesionálnej telocvični nemáte, môžete ho napodobňovať jednoduchým pohybom nôh aj v pohodlí domova. Ľahnite si teda na chrbát a pomaly „pedálujte“ nohami!

Dá sa cvičením predísť kŕčovým žilám?
Bol článok užitočný?