Kŕče v nohách? Príznak vážneho ochorenia!

0
1419
muzske nohy v mori pri zapade slnka

Nedobrovoľné svalové kontrakcie alebo kŕče sú nepríjemné, a často považované iba za malé zdravotné ťažkosti. Málo ľudí však vie, že môžu byť aj príznakom problémov s krvným obehom a žilami, prípadne ochorenia kŕčových žíl. Aké sú príčiny a symptómy svalových kŕčov? Kedy je potrebné obrátiť sa na lekára a ako ich liečiť?

Svalový kŕč

Kŕč predstavuje náhly sťah, ktorý spôsobuje nepohodlie a môže obmedziť funkciu postihnutého svalu. Aj keď je jeho priemerná dĺžka iba 9 minút, sval ostáva citlivý aj ďalších 24 hodín. Kŕče zvyknú na postihnutom svale zanechať nepríjemnú svalovku.

Príznaky svalových kŕčov

Pravdepodobne ste už spozorovali, že najviac svalových kŕčov postihuje nohu v oblasti lýtok. Najtypickejšími príznakmi sú náhla a ostrá bolesť alebo viditeľne stvrdnutý sval. Medzi ostatné symptómy patria:

  • Začervenanie a depigmentácia
  • Opuch
  • Svalová slabosť

massage Kŕče v nohách? Príznak vážneho ochorenia!

Prečo vznikajú?

V prípade väčšiny kŕčov neexistuje žiadna príčina, ktorá ich vyvoláva. Postihujú najmä ľudí, ktorým ubúda svalové tkanivo, teda približne v polovici 40. roku života. Ďalšími rizikovými skupinami sú tehotné ženy, ktoré majú v dôsledku hormonálnych zmien zvýšený obeh krvi. Kŕče však môžu byť aj výsledkom určitého podnetu:

  • Nedostatok minerálov
  • Vysokozáťažové cvičenie
  • Dlhotrvajúce cvičenie
  • Žilová nedostatočnosť
  • Nervová kompresia

Liečba kŕčov v nohách

Existujú nejaké domáce opatrenia vhodné proti svalovým kŕčom? Základom je zostať hydratovaní! Ďalším mimoriadne efektívnym domácim liekom je aplikácia teplých alebo ľadových obkladov. Tie zmierňujú nepohodlie spôsobené kŕčom. Horúci uterák priložte na postihnuté miesto alebo oblasť masírujte ľadom.

Ak táto kúra zlyhá, vyskúšajte stretching a masáž. Postavte sa na postihnutú nohu a pokúste sa ohnúť koleno alebo sa posaďte a jemne ju natiahnite. Sú vaše kŕče na nohách časté a bolestivé? V tom prípade by ste mali zvážiť návštevu lekára. Ten vykoná krvné testy, testovanie elektrolytom a hladiny krvi.

Kŕče v nohách? Príznak vážneho ochorenia!
5 (100%) 1 vote