9 Fun Faktov o kolenách: O ktorých ste už počuli?

0
922
zena a bolest kolena

Síce sú malé, no takmer všetko, čo robíte s nohami, si vyžaduje využitie vašich kolien. Ich pántová akcia umožňuje nohám ohýbať sa alebo narovnať. Presne to sú pohyby, ktoré potrebujete na státie, chôdzu, čupnutie, skákanie či otáčanie. Tu je 7 fascinujúcich faktov o vašich kolenách, ktoré by vás mohli prekvapiť!

Dojčatá sa rodia bez kolien

Vedeli ste, že kolená bábätiek sú vyrobené z mäkkej chrupavky? Tá ešte nebola osifikovaná do kostí. Z toho vyplýva, že „pravé“ kolená sa nezobrazujú na röntgenových lúčoch až do veku medzi 2 a 6 rokmi!

Koleno spája dve kosti

Kolenná kosť je vlastne spojená so stehennou kosťou. Presnejšie povedané, koleno je kĺb, ktorý je miestom stretu stehennej kosti a holennej kosti. Na čo toto spojenie slúži? Umožňuje flexiu. Kolenný kĺb tak umožňuje nohe kopať a skákať, behať a skákať.

Môžete chodiť bez kolena

Vaša kolená sú malá kosť, ktorá chráni kolenný kĺb. V prípade, že sa vám zlomí kolenná kosť a pomerne nešťastne, pravdepodobne, sa musí chirurgicky odstrániť. V týchto prípadoch však lekári nevytvárajú ani neinštalujú protézy kolenného kĺbu. Dôvodom je fakt, že môžete chodiť bez kolenného kĺbu!

kolienko 9 Fun Faktov o kolenách: O ktorých ste už počuli?

Sú náchylné na mnohým problémom

Koleno je náchylné na veľké množstvo bolestí a zranení. Aj malé opakujúce sa zranenia môžu spôsobiť vážne poškodenie väzov a šliach. Medzi nimi sú napríklad trhanie menisku alebo chronický zápal. Autoimunitné ochorenie reumatoidná artritída a kolagénová porucha majú tendenciu spôsobovať obrovskú bolesť v kolennom kĺbe.

BONUS

  1. V kolene sú štyri hlavné kosti: stehenná kosť, holenná kosť, fibula a patella (kolená).
  2. Popliteálne znamená „vzťahujúce sa k zadnej časti kolena“, kde sa nachádza sval popliteus.
  3. Včely majú jabĺčka, ale nemajú kolená.
  4. Nemecký chirurg Themistocles Gluck implantoval slonové kosti zo slonoviny do kolien pacientov už v roku 1891.
  5. Prvá operácia totálnej náhrady kolena sa uskutočnila v roku 1968.

Zaujal vás tento článok? V našej blogovej sekcii si môžete prečítať aj o tom, prečo naše nohy trpia viac počas zimy alebo aj o tom, čo všetko sa skrýva za bolesťou kolien.

9 Fun Faktov o kolenách: O ktorých ste už počuli?
5 (100%) 1 vote