Mávate opuchnuté nohy? Zaručené triky, ako im pomôcť

2
3096
opuch nôh

Aj vy patríte medzi tých, ktorým často opúchajú nohy? Možných dôvodov na opuch nôh je veľa. Od tehotenstva cez chronickú žilovú nedostatočnosť, lymfatické opuchy až po zlý životný štýl. V lete sa ale s opuchmi nôh stretávajú aj tí, ktorí s tým inak nikdy problémy nemajú. V teplých letných mesiacoch viac cestujeme a rýchlejšie sa dehydratuje organizmus. Ak sú nohy dlho zvesené, tak sa v nich hromadí krv, spomaľuje sa prietok, objavujú sa rôzne nepríjemné symptómy vrátane spomínaných opuchov.

Domáce recepty na opuchnuté nohy

Dostatok magnézia

Nedostatok magnézia môže vyvolávať kŕče a s nimi sa niekedy spájajú aj opuchy. Tehotným ženám sa odporúča prekonzultovať jeho užívanie s lekárom.

Masáže

Lýtka alebo chodidlá si môžete masírovať aj sami, prípadne váš partner. K masáži môžete pridať masti alebo esenciálne oleje, ktoré vám pomôžu uvoľniť svaly a zregenerovať nohy.

Obmedzte soľ a fajčenie

Príčinou opuchov nôh môže byť aj veľké množstvo soli vo vašom jedálničku. Stačí ak konzumujete priveľa údenín a polotovarov. Ďalšie rizikové faktory, ktoré môžu váš problém zhoršovať, sú obezita alebo fajčenie. Navyše si doprajte niekoľko pohárov vody denne, môžete do nej pridať aj citrón alebo uhorku. Pri zvýšenej námahe ju ale striedajte s minerálkou.

Vyložte si nohy

Po celom dni na nohách alebo strávených za počítačom dostane krvný obeh vo vašich nohách poriadne zabrať. Najlepšie teda je, ak si po dobrej masáži alebo kúpeli nôh chodidlá vyložíte. Stačí, ak si ľahnete na chrbát a podložíte chodidla vankúšom.

Vyskúšajte grapefruit

Nemusíte prehĺtať grapefruity po kilách, bohato vám postačí esenciálny olej s výťažkom z tohto citrusu. Napustite si do lavóra teplú vodu, pridajte pár kvapiek oleja a potom už si len doprajte ten príjemný pocit, ktorý sa bude vaším telom rozlievať po tom, čo sa začne vašim nohám uľavovať. Druhou možnosťou je zmiešať pár kvapiek grapefruitového esenciálneho oleja s trochou olivového oleja a starostlivo vmasírovať do nôh.

Bylinkové čaje

Ak vás opuchy trápia pravidelne, pite žihľavové alebo púpavové čaje. Bylinky môžete použiť aj na kúpele alebo výluhy, z ktorých sa robia zábaly.

Zábaly na nohy a striedavá sprcha

Namočte uteráky do studenej vody alebo do výluhov z petržlenu, ľubovníka, či repíka. Vyžmýkajte, obtočte okolo nôh a nechajte pôsobiť. Na obklady výborne poslúži aj koreň lopúcha. Vyskúšajte tiež striedať v sprche teplú vodu so studenou, aby sa nohy dobre prekrvili.

Zemiaková voda

Ak ste ju doteraz vylievali, mali by ste ju začať odkladať. Je totiž plná vitamínov a pomôže vám stiahnuť opuch. Jednoducho si z nej skúste pripraviť kúpeľ pre nohy.

Mávate opuchnuté nohy? Zaručené triky, ako im pomôcť
Bol článok užitočný?

2 KOMENTÁRE

Comments are closed.