Kŕče a opuchy vedú k závažnému ochoreniu!

0
1967
krcove zily

Poznáte ten pocit? Bolesti, kŕče, ťažké a opuchnuté nohy. Tieto problémy zvykne mnoho ľudí zľahčovať. Často ich ignurujú alebo sa bolesti nôh snažia liečiť liekmi či mastičkami. Ťažké nohy, časté kŕče a opuchy sú však prvými príznakmi vážneho zdravotného problému – chronického žilového ochorenia, ktoré môže mať vážne následky. Tie určite neodstránime svojpomocne. Je potrebné vyhľadať odbornú lekársku pomoc včas.

Pozor na rozvoj ochorenia!

Aj keď spočiatku človek cíti “iba” tlak, svrbenie, pálenie, nutnosť vykladať si nohy na stôl, príznaky sa budú zhoršovať v priebehu dňa, v letných mesiacoch, pri dlhom státí či cestovaní. Neskôr sa k bolestiam pridá opuch a začnú vznikať kŕčové žily.
Je dokázané, že až polovici neliečených pacientom s obráteným tokom krvi v hlbokých alebo povrchových žilách prejdú začínajúce metličkové varixy do vážnejších štádií.

Ako ich účinne liečiť?

Základom je, aby bola liečba komplexná a celoživotná.

Sklerotizácia a chirurgická liečba

Pri sklerotizácii sa do postihnutej žily aplikuje sklerotizačná látka vo forme peny, ktorá pôsobí toxicky na časti žilovej steny a vyvolá zaniknutie priesvitu žily. Chirurgická liečba sa vykonáva v lokálnej anestézii po predoperačnom sonografickom zmapovaní.

Kompresívna terapia

Je základnou a neoddeliteľnou súčasťou všetkých typov prevencie a liečby CHŽO. Používajú sa bandáže alebo medicínske kompresívne pančuchy. Sú výhodné najmä vo fáze hojenia a neskôr aj ako prevencia opakovania žilového ochorenia.

Rehabilitácia

Cieľom tejto liečby je zlepšiť funkciu lýtkových svalov a zredukovať nadmernú hmotnosť. Špeciálne cviky sa robia v horizontálnej polohe na chrbte i postojačky vo vertikálnej polohe. V prípade závažnejších štádií sa odporúča aj lymfodrenáž a tiež vákuová kompresná terapia. Horúce bahno či voda sa určite neodporúčajú.

Zmeňte svoj životný štýl!

Základnou liečebnou metódou je ovplyvňovanie rizikových faktorov vzniku kŕčových žíl. Vhodné je praktizovať športy, kde sa kombinuje rytmický pohyb členkov s prácou lýtkových svalov, ako napríklad turistika, beh, beh na lyžiach, bicyklovanie, tanec a plávanie. Neodporúča sa tenis, zjazdové lyžovanie, futbal a silové športy.

Kŕče a opuchy vedú k závažnému ochoreniu!
5 (100%) 2 votes