5 tipov, ako si vybrať správnu veľkosť topánok

0
3055
ako si vybrať správnu veľkosť topánok

Mať pekné štýlové topánky nestačí. Topánky tvoria dôležitú časť vášho outfitu, v ktorom niekedy strávite väčšiu čas dňa, a preto by mali byť čo najviac pohodlné. Ale ako si vybrať tú správnu veľkosť topánok? Poradíme vám!

1. Zistite veľkosť vašej nohy

Najjednoduchšie je ísť do predajne obuvi a nechať si odmerať veľkosť vašej nohy na špeciálnom meradle, avšak pri kupovaní topánok cez internet to môže byť trochu problém. Ak si kupujete topánky jednej značky po celé roky, veľkosť topánok by sa vám meniť nemala. Jeden výrobca väčšinou dodržiava tú istú veľkostnú tabuľku. Ale pri zmene značky alebo štýlu topánok sa to už meniť môže.

2 5 tipov, ako si vybrať správnu veľkosť topánok

Preto, ak chcete zistiť veľkosť vašej nohy, odmerajte si ju. K tomuto meraniu budete potrebovať len papier, pero a pravítko. Papier položte na zem, k stene. Postavte sa na papier, rovnako pätou k stene a následne si vyznačte bod, kde je vaša noha najdlhšia, zväčša je to palec. Potom dĺžku od konca papiera zmerajte po bod, ktorý ste si zaznačili. Táto dĺžka predstavuje tzv. MondoPoint, teda najdlhší rozmer chodidla.

2. Väčšie topánky neznamenajú väčšie pohodlie

Hoci by ste k dĺžke, ktorú ste si odmerali, mali pripočítať určité milimetre navyše, netreba to preháňať. Aby vás topánky neotláčali a nerobili sa vám pľuzgiere, mali by ste si vždy pripočítať aspoň 5-10 milimetrov (približne o jednu veľkosť), aby mali prsty vôľu a pohyb. Rovnako by vám noha v topánke malá držať. Päta by sa vám nemala vyzúvať a prsty by vás nemali tlačiť. Čo sa týka bokov, tie by ste nemali mať ani voľné, ani príliš na úzko. V prípade, že máte nohu v tejto časti úzku, používajte špeciálne vložky do topánok. Ak nosíte prevažne topánky na vysokom opätku a používate gélové vložky, tiež by ste si mali pár milimetrov pripočítať.

3. Problém pri bežeckých topánkach

Ste začínajúci bežec a neviete, akú veľkosť topánok by ste si mali kúpiť? Pri bežeckých topánkach by to mala byť vždy o číslo väčšia veľkosť. Tým, že sa vám noha pri behu v topánke pohybuje a pri ohybe sa topánka zmenší o číslo, potom je to ideálna veľkosť pre vás.

4 5 tipov, ako si vybrať správnu veľkosť topánok

4. Význam značiek vo veľkostnej tabuľke

Ak nakupujete topánky cez internet, určite ste si všimli veľkostnú tabuľku pri každom produkte. Podľa tejto tabuľky by ste sa mali orientovať a nakupovať, ale viete, čo jednotlivé značky znamenajú? Mohli ste sa stretnúť už s označením:
MP – (Mondopoint) – ktorý uvádza rozmer vnútornej stielky,
JPN – tiež označuje rozmer vnútornej stielky,
CM – označuje odporúčanú dĺžku chodidla pre danú veľkosť obuvi.

5. Systém číslovania topánok

Rovnako ste sa mohli stretnúť s tabuľkou veľkosti s označením krajiny. Nakoľko existujú tri rôzne systémy číslovania topánok, v Európe by ste si mali kupovať podľa toho európskeho. Ten vznikol vo Francúzsku a udáva dĺžku topánky. Existuje tiež aj britský systém číslovania obuvi, ktorý neudáva dĺžku topánky, ale dĺžku chodidla. Na topánkach a tabuľke nájdete označenie UK. A následne existuje aj americký systém číslovania obuvi, ktorý vychádza z toho britského a väčšinou je USA číslo pri dámskych väčšie o 2 a pri pánskych väčšie o 1.

3 5 tipov, ako si vybrať správnu veľkosť topánok

TIPY NA ZÁVER:
– detské topánky kupujte vždy väčšie, pretože detská noha rastie rýchlejšie,
– pri kúpe bežeckých topánok si zmerajte nohu vždy s ponožkou,
– naopak, ak si chcete kúpiť sandálky, merajte vždy na boso,
– nosenie menších topánok vám môže uškodiť (môžete mať zlé držanie tela, bolesti chrbta, opuchnuté lýtka, kŕče v nohách),
– merajte a kupujte si topánky poobede, kedy vám noha stihne mierne napuchnúť,
– merajte vždy obe nohy a nakupujte podľa tej väčšej,
– pri nakupovaní online máte väčší výber, ceny sú zväčša lepšie,
– pri online objednávke máte 14 dní na vrátenie tovaru.

5 tipov, ako si vybrať správnu veľkosť topánok
5 (100%) 1 vote