10. rád ako predchádzať kŕčovým žilám

9
10543
krcove_zily

Ak patríte aj vy medzi tých, ktorých trápia začínajúce kŕčové žily, mali by ste vedieť, že existuje niekoľko spôsobov ako kŕčovým žilám predchádzať, respektíve ich zmierniť. Základom je dopriať svojim nohám pravidelný pohyb.

 1. Nezabúdajte na pravidelné cvičenie nôh. Vhodné sú prechádzky, turistika, plávanie a jazda na bicykli, pričom sa odporúča na pedále našľapovať špičkami nôh. Nevhodné sú športy s prudkými doskokmi a brzdením ako tenis, squash, hádzaná, či basketbal.
 2. Vykladajte si nohy, kdekoľvek a kedykoľvek. Využite stoličku, vankúš alebo kreslo. Koniec postele si nadvihnite o pätnásť až dvadsať centimetrov. Zvýšená poloha nôh pôsobí nielen preventívne proti kŕčovým žilám, ale pomáha aj pri opuchnutých nohách a pocite ich ťažoby.
 3. Nohám prospeje striedanie prúdu teplej a studenej sprchy – vždy od členkov smerom nahor.
 4. Nekúpte sa v horúcej vode a v minerálnych prameňoch. Vyhýbajte sa saune, tropickým horúčavám a slneniu.
 5. Ak v práci veľa stojíte alebo sedíte, zadovážte si preventívne elastické kompresívne podkolienky alebo pančuchy.
 6. Nenoste tesný odev. Šaty, ktoré vás zvierajú v drieku a okolo slabín, môžu tlačiť na cievy a sťažovať odtok krvi z dolných končatín. Nenoste ponožky alebo podkolienky so sťahujúcou gumou. V lete je ideálne obúvať topánky na holé nohy.
 7. Pred umývadlo v kúpeľni si zadovážte masážny koberček. Prirodzenou masážou nôh je aj chôdza naboso po štrku, či tráve.
 8. Vyhýbajte sa topánkam na vysokých podpätkoch a čižmám s tesnou sárou. Ak máte ploché nohy, dajte si zhotoviť ortopedické vložky. Noste pohodlnú obuv.
 9. Antikoncepcia môže spôsobiť rozšírenie kŕčových žíl. Keď už nimi trpíte, poraďte sa s gynekológom o inej forme ochrany.
 10. Snažte sa udržiavať si rovnakú hmotnosť. Jedzte stravu bohatú na vlákninu a vyhýbajte sa zápche.
 11. Nefajčite a alkohol pite iba s mierou.
Spýtajte sa na radu odborníka

10. rád ako predchádzať kŕčovým žilám
5 (100%) 6 votes

9 KOMENTÁRE

 1. […] Kŕčové žily sú ochorením žilovej steny dolných končatín, pri ktorom dochádza k ich roztiahnutiu a  k nesprávnej funkcii žilových chlopní. Nie sú len estetickým problémom, ale väčšinou prerastú do vážneho zdravotného. Varixy by sa určite nemali podceňovať, ale začať včas liečiť, napríklad sklerotizáciou. […]

Comments are closed.