Cestujte počas leta bez nepríjemných opuchov nôh

0
2004
opuch noh leto

poradna-online-krcove-zily Cestujte počas leta bez nepríjemných opuchov nôh

Poznáte ten pocit keď opúchajú nohy? V letných mesiacoch opuchy nôh trápia oveľa viac ľudí ako inokedy. A to nielen z dôvodu väčšieho tepla. Za horúceho počasia môžeme často zadržiavať nadmerné množstvo vody. Kvôli vplyvu gravitácie je opuch výraznejší v dolných končatinách a v členkoch.

Čo všetko sa ešte môže skrývať za samotných opuchom dolných končatín?

Dôvodov je mnoho…

Od tehotenstva cez chronickú žilovú nedostatočnosť, lymfatické opuchy až po zlý životný štýl,  dôvodov opuchov je veľa. V teplom letnom období samozrejme viac cestujeme a tiež rýchlejšie nastupuje dehydratácia organizmu. Cestujeme často dlhšiu dobu a sedíme v polohe so zvesenými končatinami. Tak sa v nich hromadí krv, spomaľuje sa prietok, objavujú sa rôzne nepríjemné symptómy vrátane opuchov.

Pri cestovaní dbajte na opatrnosť

Najmä pri vysokých letných teplotách sa k opuchom nôh môžu pridať kŕčové žily a tzv. ťažké nohy, ktoré súvisia s nedostatočnou cirkuláciou krvi v cievach spodnej časti nôh.  Namáhavé spätné prúdenie zo žíl, ktoré majú obmedzenú pružnosť a môžu byť upchaté, spôsobuje ten nepríjemný pocit ťažoby, ktorý pozná väčšina z nás. Preto buďte opatrný!

Autom alebo autobusom?

Cesta týmito prostredkami predstavuje dlhodobé strnulé sedenie so zvesenými končatinami v obmedzenom priestore. Keďže ste v pokoji, dochádza aj k oslabeniu funkcie takzvanej svalovej pumpy, ktorá podporuje návrat krvi do srdca. Prúdenie krvi zhoršuje jednak ohnutie v kolenách a trieslach, kde okolité tkanivá tlačia na žily. Dôsledkom sú potom opuchnuté kotníky a lýtka. Pri dlhodobom sedení v týchto dopravných prostriedkoch, najmä v horúcom počasí, sa často ozývajú aj kŕčové žily. Využite každú možnú minútu na krátku prechádzku či cviky nohami. Piť treba zvýšené množstvo tekutín, tým samozrejme nemyslíme kávu a alkohol.

Lietanie je pohodlnejšie

Ak máte v pláne cestovať na dovolenku lietadlom, určite si zadovážte kompresívne pančuchy. Nasadiť by ste si ich mali minimálne počas cesty, prípadne počas čakania na letisku. Pred letom si dajte tabletku aspirinu a každé dve hodiny vypite liter nesladeného nápoja. Ak máte možnosť, zvoľte spoj vo večerných alebo ranných hodinách a seďte na sedadle najbližšie k uličke, aby ste si v prípade potreby mohli nohy natiahnuť a postaviť sa. Pri sedení určite neprekrižujte nohy a občas si zacvičte. Ideálny je pravidelný pohyb prstami, ale aj celými nohami, krčte a rozťahujte prsty, krúžte chodidlami a zdvíhajte päty zo zeme. Vyskúšajte tiež oboma rukami objať koleno, pritiahnete ho k hrudi a vydržíte niekoľko sekúnd. Potom pomaly spúšťajte dole a vymeňte nohy. Dôležité je si do  lietadla vziať pohodlnú obuv, tým sa vyhnete opuchom kotníka.

poradna-online-krcove-zily Cestujte počas leta bez nepríjemných opuchov nôh

Cestujte počas leta bez nepríjemných opuchov nôh
5 (100%) 7 votes