Kompresívna liečba kŕčových žíl s pančuchami

1
4781
kompresivna_liecba

poradna-online-krcove-zily Kompresívna liečba kŕčových žíl s pančuchami

Žila sa pri kŕčových žilách nemôže dobre vyprázdňovať, hromadí sa v nej krv, a tak sa rozšíri. Sťahovacie pančuchy primerane pevne objímu nohy, vytvoria na rozšírené žily tlak, ktorý zúži ich prierez. Vďaka tomu sa môžu žilové chlopne lepšie uzatvárať a zvýši sa rýchlosť prúdenia žilovej krvi. Lepší tok krvi smerom k srdcu dokonca znižuje aj nebezpečenstvo vzniku trombózy a následne aj embólie.

Celé pančuchy alebo podkolienky?

Kompresívne pančuchy existujú lýtkové, stehenné a celé pančuchové nohavice. Existuje tzv. podporná a štyri kompresívne triedy podľa sily tlaku, ktorý vyvíjajú. Na druhú, tretiu a štvrtú kompresívnu triedu pripláca zdravotná poisťovňa a predpísať ich môže angiológ, cievny chirurg, chirurg, internista, dermatológ či gynekológ. Tehotným ženám gynekológ predpisuje pančuchy na mieru.

Podpornú (70 DEN) a prvú triedu (140 DEN) si pacient plne hradí sám. Skratka DEN znamená silu vlákna a transparentnosť produktu. Kompresia musí byť z pravidla najsilnejšia v oblasti členka a smerom nahor tlak klesá. Kompresívne pančuchy alebo ramenné návleky sú zdravotnícka pomôcka a musia byť klinicky skúšané a kontrolované. Aj preto ich môžu predávať len výdajne zdravotníckych pomôcok alebo lekárne.

So špičkou alebo bez?

Pri silnejšej kompresii môžu pančuchy bez voľnej špice sťahovať prsty, najmä ľuďom, ktorí už majú poruchy anatómie chodidla v podobe haluxov či kladivkovitých prstov. Niektoré dámy chcú pančuchy so špičkou do lodičiek. V zime sa odporúča na ne nosiť ponožky, pretože v čižmách sa pančuchy zničia. Prať ich treba len ručne v mydlovej vode a nepoužívať aviváž, lebo tá ničí elastické vlákna. Rozhodne nesušiť na radiátoroch alebo v sušičke, len voľne zavesiť. A ak sa stehenné pančuchy začnú zosúvať, stačí silikónový pásik pretrieť nejakým alkoholom či alpou. Priľnavosť sa zas obnoví. Pri kompresívnych pančuchách sa nezvykne púšťať očko, ale prederaviť ich je možné. Problém kŕčových žíl však odstráňte nadobro v špecializovanej klinike na odstránenie kŕčových žíl.

poradna-online-krcove-zily Kompresívna liečba kŕčových žíl s pančuchami

Kompresívna liečba kŕčových žíl s pančuchami
4.6 (92%) 25 votes

1 komentár

Comments are closed.