Kŕčové žily na jednej nohe? Môže za to genetika!

0
1840

poradna-online-krcove-zily Kŕčové žily na jednej nohe? Môže za to genetika!

Genetická dispozícia je hlavnou príčinou ochorenia kŕčovými žilami. Problémom ďalej výrazne nahráva dlhé sedenie a tiež státie. Životný režim a štýl má síce tiež vplyv na kŕčové žily, ale zdravý človek si rozhodne sem tam “nohu cez nohu” môže dovoliť.

To, čo sa dá zdediť

Príčina vzniku je najčastejšie vrodená. Väčšina pacientov má varixy už v relatívne útlom veku. U týchto pacientov to často býva len na jednej končatine, čo svedčí o genetickom pôvode ochorenia. Naopak získané ochorenie obvykle býva symetricky na oboch končatinách.

Metličky kozmetickým problémom

Menšie stupne ochorenia kŕčových žíl sa dajú odstrániť tzv. sklerotizáciou. Pri tejto metóde sa do žily aplikuje špeciálna pena, ktorá – podobne ako metódy laserovej alebo rádiofrekvenčnej – spôsobí, že dôjde k zániku žily. V kombinácii s kompresiou sa žila zlepí a zanikne. Drobné izolované rozšírené kŕčové žilky sú skôr doménou kozmetických pracovísk, na chirurgii rieši závažnejšie ochorenia varixov.

Chirurgické riešenie kŕčových žíl

  • klasický chirurgický zákrok – jediný je hradený zdravotnou poisťovňou
  • miniinvazívnej metódy – najrozšírenejší Elves alebo RFA
  • po všetkých uvedených výkonoch je potrebné používať kompresné pančuchy
  • drobnejšie chyby rieši kozmetická chirurgia, napr. sklerotizáciou či laserom

Pravdepodobnosť recidívy

Pravdepodobnosť recidívy varixov alebo návratu ochorenia je bohužiaľ značná. Žila je totiž tkanivo, ktorú je telo schopné vytvoriť znova. Skutočnosť je taká, že po všetkých operačných metódach sa istý stupeň recidivnosti objavuje. Recidívy sú po všetkých operačných metódach, vyplýva to z princípu ochorenia, kedy žila vyrastie znova. Ak vás operovali v sedemnástich na kŕčové žily, máte takmer stopercentnú istotu, že sa dožijete ešte jednej alebo niekoľkých ďalších operácií. Nie je to nesprávne vykonanýmm zákrokom.

poradna-online-krcove-zily Kŕčové žily na jednej nohe? Môže za to genetika!

Kŕčové žily na jednej nohe? Môže za to genetika!
5 (100%) 5 votes