Kŕčové žily počas tehotenstva, čo ich spôsobuje?

0
3199

poradna-online-krcove-zily Kŕčové žily počas tehotenstva, čo ich spôsobuje?U mnohých žien problém kŕčových žíl vyvinie alebo zhorší práve počas tehotenstva. Nemusí vám spôsobovať žiadne ťažkosti, no v niektorých prípadoch spôsobuje bolesť a pocit ťažkosti v nohách. Pokožka okolo kŕčových žíl môže svrbieť, pulzovať alebo páliť. Príznaky sa zvyknú zhoršiť na konci dňa, najmä keď ste počas dňa veľmi dlho stáli.

Čo spôsobuje kŕčové žily počas tehotenstva?

Ako vaša maternica rastie, vyvíja tlak na veľkú žilu na pravej strane vášho tela, čo zvyšuje tlak na žily vo vašich nohách. Žily sú krvné cievy, ktoré vracajú krv do vášho srdca, čo znamená, že krv vo vašich nohách musí pôsobiť proti gravitácii. V tele tehotnej ženy je viac krvi, čo len pridáva na záťaži vašich žíl. Tento stav ovplyvňuje aj rastúca hladina progesterónu, čo spôsobuje oslabovanie steny žíl.

Rozhodujúca je dedičnosť

Ak sa kŕčové žily vyskytujú vo vašej rodine, je vyššia pravdepodobnosť, že u vás sa taktiež vyvinú. Viac sa vyskytujú u žien ako u mužov, a ak ich už máte, počas každého nasledujúceho tehotenstva sa môžu zhoršiť. Na ich stav taktiež pôsobí starnutie človeka. Okrem toho majú veľký vplyv aj iné faktory, napr. obezita či nadváha, očakávanie dvojičiek, trojičiek atď. a státie po dlhší čas a pravidelne, dlhé sedenie

Začína to cievkami…

Možno ste sami pokožke, najmä na členkoch či nohách všimli maličké krvné cievy. Nazývajú sa pavučinové cievky, nakoľko vyzerajú ako pavučina. Hoci niekedy môžu vyzerať viac ako vetvy stromu alebo oddelené tenké čiary bez vzoru. Tieto nespôsobujú žiadne problémy, a obvykle zmiznú po pôrode. Dobrou správou je, že vo väčšine prípadoch sa kŕčové žily po pôrode zlepšia, a to najmä vtedy, ak vás pred tehotenstvom tento typ problému netrápil. Ak sa nezlepšia, môžete sa informovať o rôznych možnostiach liečby už po pôrode. Je ich skutočne dosť.

Ako zabrániť vzniku kŕčových žíl?

  • Cvičte denne. Stačí aj rýchla chôdza cez ulicu, aby ste si zlepšili krvný tok v nohách.
  • Neprekrižujte nohy alebo členky počas toho ako sedíte.
  • Neseďte ani nestojte príliš dlho a robte si časté prestávky, počas ktorých si doprajete nejaký pohyb.
  • Držte si odporúčanú váhu počas terajšieho stupňa tehotenstva.
  • Nadvihnite vaše chodidlá a nohy nad hladinu vášho srdca alebo aj vyššie, ak je to možné. Nechajte vaše nohy odpočívať na vysokej stoličke. Keď ležíte, použite vankúše.
  • Vyskúšajte kompresné ponožky alebo pančuchy s odstupňovaným tlakom. Tie sú síce tesné na členku, no čím vyššie stúpajú, tým sú voľnejšie. Práve tento systém umožní krvi ľahšie sa vracať do srdca. poradna-online-krcove-zily Kŕčové žily počas tehotenstva, čo ich spôsobuje?
Kŕčové žily počas tehotenstva, čo ich spôsobuje?
4.8 (95%) 4 votes