Krčové žily, ako a prečo vznikajú? Problém riešte ihneď

3
3220
kŕčové žily

poradna-online-krcove-zily Krčové žily, ako a prečo vznikajú? Problém riešte ihneďKŕčové žily, nazývané aj varixy je pomerne rozšírené ochorenie cievneho systému a postihuje dvakrát častejšie ženy ako mužov. Každá žila v ľudskom tele sa môže stať kŕčovou, no najčastejšie postihujú dolné končatiny, oblasť pod kolenom a chodidlá. Pre mnohých ľudí sú však iba kozmetickou záležitosťou a riešia ju najmä z estetického hľadiska. Môže sa však stať, že kŕčové žily spôsobia nepríjemné bolesti a môžu viesť aj k vážnym zdravotným problémom. Tie by sa v žiadnom prípade nemali podceňovať.

Ako vznikajú kŕčové žily?

Zdravé žily majú chlopne, ktoré umožňujú plynulé prúdenie krvi len jedným smerom a zabraňujú spätnému toku. Ak sa však chlopne oslabia a úplne sa neuzatvárajú, krv sa môže vracať naspäť, postupne sa hromadiť a tým pádom je prúd krvi zmenšený. Nakoľko v dolných končatinách tok krvi do srdca prebieha proti gravitačnej sile, telo si musí pomôcť inak. Krv, ktorá prúdi do žíl a z nich späť do srdca, je pumpovaná smerom nahor pomocou svalov a žilných chlopní, ktoré sa nachádzajú vo vnútri žíl. Tie zabezpečujú, aby krv netiekla späť smerom dole. Pri problémoch s kŕčovými žilami je pevnosť ich stien narušená a v týchto miestach vznikajú poškodenia žilných chlopní. Následkom je ich nesprávny prietok krvi a jej hromadenie sa, čo ešte zvyšuje tlak na už oslabené steny žíl.

kŕčové-žily-2-1 Krčové žily, ako a prečo vznikajú? Problém riešte ihneď

Príčiny vzniku kŕčových žíl

Medzi takéto rizikové faktory varixov patrí vek, obezita, ženské pohlavie, gravidita, práca postojačky alebo posediačky, nosenie sťahujúceho šatstva (korzety), dlhé sedenie alebo státie, nevyhovujúca obuv a chôdza po mestskej dlažbe či  nedostatok vlákniny v potrave. Z uvedených rizikových faktorov sa síce niektoré ovplyvniť nedajú (vek, pohlavie, gravidita), mnohé sa však ovplyvniť dajú (hmotnosť, sedavý spôsob života, práca v stoji, nevyhovujúca obuv či šatstvo). Práve obezita sa ukazuje byť veľmi dôležitým rizikovým faktorom: obézna žena dostane s vysokou pravdepodobnosťou varixy aj vtedy, keď nemá pozitívnu rodinnú anamnézu (teda genetickú predispozíciu) pre kŕčové žily.

Prevencia a liečba kŕčových žíl

Spôsob, ako úplne s istotou zabrániť vzniku kŕčových žíl neexistuje, avšak zlepšenie krvného obehu cvičením, či udržiavaním hmotnosti predchádzajú riziku vzniku kŕčových žíl. Odporúča sa jesť jedlá s vysokým obsahom vlákniny a malým obsahom soli. Striedavo seďte a stojte v pravidelných intervaloch a vyvarujte sa úzkemu oblečeniu a topánkam na vysokom opätku. Šťastím je, že liečba kŕčových žíl si nevyžaduje zdĺhavý pobyt v nemocnici či dlhé pooperačné zotavovanie. Kŕčové žily možno pohodlne liečiť ambulantne.

poradna-online-krcove-zily Krčové žily, ako a prečo vznikajú? Problém riešte ihneď

Krčové žily, ako a prečo vznikajú? Problém riešte ihneď
5 (100%) 4 votes

3 KOMENTÁRE

Comments are closed.