Letná dovolenka s kŕčovými žilami? Počúvnite odborníka

1
1739
dovolenka krcove zily

poradna-online-krcove-zily Letná dovolenka s kŕčovými žilami? Počúvnite odborníka

Kŕčové žily sú prejav chronického žilového ochorenia. Príčin vzniku je mnoho, či už ide o nesprávny životný štýl alebo dedičnú preddispozíciu. Samotné varixy so sebou nesú problémy a to najmä v letnom období, ktoré sa nezadržateľné blíži.  Horúce dni a s nimi spojené letné dovolenky sú však hrozbou, keď kŕčové žily v lete spôsobujú väčšie ťažkosti ako inokedy.

Dlhé cestovanie

Dovolenka je väčšinou spojená s cestovaním, či už k relaxu pri mori alebo za kultúrou. Pre ľudí s kŕčovými žilami je však nevhodný dlhý pobyt v lietadle či v aute. Samotné kŕčové žily neohrozujú tak ako ohrozujú prípadné komplikácie. Sú to zápaly povrchových i hlbokých žil alebo z trombóz vznikajúce pľúcne embólie. Nastať môže tiež krvácanie z prasknutej žily alebo nehojace sa poranenie kože napr. vred predkolenia.

Neprospievajú ani vysoké teploty

Nohy pri vysokých teplotách viac opúchajú, činnosť žilových chlopní sa zhoršuje, horší je teda aj návrat krvi smerom k srdcu, zväčšuje sa tlak na steny žíl a to výskyt a samotné kŕčové žily zhoršuje.

krcove-zily-dovolenka Letná dovolenka s kŕčovými žilami? Počúvnite odborníka

Pančuchy a častý pohyb nôh

Pri ceste autom, autobusom i lietadlom dlhšej než tri hodiny sa im preto odporúča použitie zdravotných elastických pančúch. Ak je to možné pohybujte čo najčastejšie nohou v členku a kolene. Zvýši sa tak prúdenie krvi v dolných končatinách, čo je tou najdôležitejšou prevenciou trombózy. Potrebný je dostatok tekutín, ale menej kávy a žiadny alkohol. U pacientov, ktorí prekonali zápal žíl či embóliu, sa môžu preventívne pred cestovaním nasadiť  lieky. Všetci, ktorí sú postihnutí kŕčovými žilami, by sa mali dať s dostatočným predstihom vyšetriť v špecializovanej žilovej klinike.

Odstránenie pred dovolenkou

Najlepšou radou ako prežiť bezproblémovú letnú dovolenku je zbaviť sa kŕčových žíl ešte pred ňou samotnou. Je to možné ambulantne, bezbolestne a s prijateľným kozmetickým efektom. Pozor, ak plánujete letnú dovolenku so slnením, je potrebný minimálne 6-týždňový odstup od operácie. Počas dovolenky nezabúdajte na pravidelný pohyb nôh a dostatok tekutín  nech si vaše nohy poriadne oddýchnu spolu s vami.

poradna-online-krcove-zily Letná dovolenka s kŕčovými žilami? Počúvnite odborníka

Letná dovolenka s kŕčovými žilami? Počúvnite odborníka
5 (100%) 8 votes

1 komentár

Comments are closed.