Prejavy a priebeh kŕčových žíl

0
2062
krcove zily

poradna-online-krcove-zily Prejavy a priebeh kŕčových žíl

Nesprávnou výživou, nevhodnou obuvou, zlým držaním tela a sedavým spôsobom života, o svoju prirodzenú pružnosť žily prichádzajú. Prvé štádium, čiže metličky sotva postrehnete voľným okom. Kŕčové žily, však vidno veľmi dobre a svojim rozširovaním dokážu spôsobiť množstvo problémov.

Na začiatku metličky…

Metličky sa vyskytujú v strednom a vyššom veku, častejšie u žien, spravidla s významným podielom dedičnosti a sú najmenej závažné. Zatiaľ ich vnímame skôr ako estetický problém.

Kŕčové žily, nazývané aj varixy, v pravom slova zmysle sú tie, ktoré sprevádzajú priebeh hlavných povrchových žilových kmeňov a postihujú buď časti, alebo celé úseky, alebo aj v kombinácii s ich prítokmi. Majú charakter nepravidelných kľukatých vyklenutí, sfarbených modravo, nachádzajúcich v častiach dolných končatín. Miestami dokážu vytvárať až tzv. strapcovité konglomeráty.

Bezprostrednou príčinou týchto kmeňových varixov je spätný tok žilovej krvi v niektorých typických bodoch. Tento spätný tok a hromadenie krvi spôsobuje zvyšovanie tlaku krvi v postihnutej časti žilového riečiska, postupné rozširovanie a kľukatosť postihnutých žíl, a tým prenášanie na ďalšie a ďalšie časti nohy.

Tlak sa zvyšuje

Ak sa toto chronické žilové ochorenie správne nelieči, žilový tlak sa postupne zvyšuje, a neskôr sa prenáša na oblasť vlásočníc v najnižších častiach končatiny. Ide o oblasť, v ktorej vznikajú najzávažnejšie zmeny. Tomuto sa hovorí chronická žilová nedostatočnosť. Podpisuje sa za nepríjemné poškodenia kože a podkožného tkaniva v dolnej tretine až polovici predkolenia pacienta, väčšinou na vnútornej strane.

Charakteristickým rysom poškodenej nohy je zvýšená pigmentácia. Pigmentácia je hnedé sfarbenie kože, ktorá je tvrdá. Podkožie je v tomto prípade tuhé, stráca pružnosť, a koža je preto ľahko zraniteľná. V oblasti vnútornej hrany nohy a okolo členkov sa vyskytujú pletence drobných žíl. V konečnom štádiu chronickej žilovej nedostatočnosti sú koža a podkožie tenké, vyhladené, miesta so zvýšenou pigmentáciou sa striedajú s bledými miestami. V takto deštruovanej koži môžu ľahko vzniknúť vredy predkolenia, ktoré sa hoja veľmi zdĺhavo a spôsobujú pre postihnutého človeka doslova utrpenie.

Zmeňte životný štýl

  • pravidelne sa hýbte
  • upravte svoju váhu, pozor na vznik obezity
  • prijímajte dostatok vitamínov a vlákniny
  • vyhýbajte sa státiu na jednom mieste,
  • noste správnu obuv, vysoké opätky čo najmenej
  • obliekajte si také šatstvo, ktoré nebráni odtoku žilovej krvi

poradna-online-krcove-zily Prejavy a priebeh kŕčových žíl

Prejavy a priebeh kŕčových žíl
5 (100%) 1 vote