Zisťovali sme, či sú kŕčové žily dedičné!

0
2508

V každej príručke alebo informačnom zdroji o kŕčových žilách sa s najväčšou pravdepodobnosťou dočítate, že vznik a rozvoj kŕčových žíl ovplyvňuje niekoľko skutočností. Kvôli týmto faktorom sa riziko vzniku kŕčových žíl zvyšuje. Existuje ale priama súvislosť ochorenia kŕčových žíl a dedičnosti po rodinných príslušníkoch?

Faktory ovplyvňujúce vznik kŕčových žíl

 • Hormóny
 • Tehotenstvo
 • Nadváha
 • Pokročilý vek
 • Zamestnanie (sedavé, v stoji)
 • Zranenie nohy/nôh
 • Krvné zrazeniny
 • A iné…

Sú spojené s dedičnosťou?

Podobne, ako mnohé iné choroby, aj kŕčové žily sú, žiaľ, podmienené aj faktom, či niektorý z rodinných príslušníkov trpel kardiovaskulárnym ochorením alebo nie. Ak jeden z vašich rodičov trpí alebo trpel ochorením kŕčových žíl, vaša šanca, že budete mať rovnaký problém sa zvyšuje až o 40 %. Ak sa ochorenie kŕčových žíl týkalo oboch rodičov, tento kurz sa dostáva až na hranicu 90 %.

pekne-nohy_refer-1024x536 Zisťovali sme, či sú kŕčové žily dedičné!

 

Odstrašujúca bilancia, no NIE záruka!

Tieto cifry sú síce alarmujúce, no vaše gény nikdy 100 % nezaručia, že daným ochorením budete alebo nebudete trpieť aj vy! Rodinná anamnéza kŕčových žíl teda zvyšuje riziko ich rozvoja. Avšak, aj pri najmenších zmenách v životnom štýle môžete tomuto vážnemu problému predísť alebo ho aspoň spomaliť.

 

Prevencia a efektívna liečba

Ak sa už dostanete do podozrenia, že trpíte ochorením kŕčových žíl, nezúfajte. Nejde síce len kozmetický nedostatok, ale o vážne ochorenie. Súčasná moderná medicína si ale s kŕčovými žilami už vie jednoduchobezbolestne poradiť. Aby ste predišli rôznym kozmetickýmchirurgickým zákrokom, musíte dodržiavať niekoľko veľmi jednoduchých, no zásadných pravidiel:

walk-1024x536 Zisťovali sme, či sú kŕčové žily dedičné!

 

 1. Používajte svoje nohy. Pretože zvýšená aktivita pri chôdzi zlepšuje tok krvi v nohách.
 2. Schudnite. Samozrejme, iba za predpokladu, že máte nadváhu. Znížite tak tlak na žily.
 3. Vyložte si nohy nad úroveň vášho srdca 4krát denne po dobu 30 minút. Žily si oddýchnu a krv bude lepšie pretekať.
 4. Objednajte sa u vášho cievneho lekára. Pretože len tak si budete 100 % istí, že sa z drobného problému nestane chronické ochorenie.
Spýtajte sa na radu odborníka

Nezabúdajte si prečítať ani o príznakoch ochorenia kŕčových žíl, moderných spôsoboch ich liečby alebo aj o tom, či v súčasnosti mimoriadne obľúbené esenciálne oleje dokážu vyliečiť kŕčové žily.

Zisťovali sme, či sú kŕčové žily dedičné!
5 (100%) 1 vote