10 zaujímavých faktov o žilách

0
3401

Ľudské telo je bohatá spleť rôznych tkanív a ciev, ktoré majú najrôznejšie funkcie, vlastnosti i tajomstvá. Tubusové konštrukcie v podobe žíl sú nevyhnutnou súčasťou nášho obehového systému a ich úlohou je distribuovať krv a živiny po celom tele. Avšak, vedeli ste, že…?

 

  1. Žily sú jedným z troch krvných ciev

Podľa funkcie delíme cievy na tri skupiny. Prvou sú  tepny (artérie) vedúce okysličenú krv od srdca smerom k tkanivám. Žily (vény) zase slúžia ako transport odkysličenej krvi z tkanív smerom do srdca. Poslednými sú vlásočnice (kapiláry), ktoré sú tenkostennými a jemnými cievkami spájajúcimi tepny a žily.

 

  1. Každá žila je tvorená troma vrstvami

Cievy predstavujú uzavretý systém rúrok, ktorými prúdi krv po tele. Stena ciev je zložená z troch vrstiev. Vnútornej dokonalo hladkej endotelovej vrstvy, svalovej vrstvy a vonkajšieho väzivového obalu.

 

krvny-obeh 10 zaujímavých faktov o žilách

 

  1. Naše telo pozostáva z viac ako 100 000 km krvných ciev

Zaujímavé je, že všetky tepny, žily a kapiláry dieťaťa by sa dali obmotať okolo Zeme  (rovníka) približne 2,5krát. Ako je na tom krvný obeh dospelého človeka? Ten by dokázal Zem „obehnúť“ neuveriteľných 4krát!

 

  1. Vlásočnice sú podobne hrubé ako ľudský vlas

Dokážete si predstaviť, aké tenké môžu byť vlásočnice? Predstavte si, že červené krvinky cez ne musia prechádzať po jednej bunke v jednej línii.

 

  1. Lekári mali o krvnom obehu úplne zlú predstavu až do 17. storočia

Lekári približne od 2. do 16. storočia nasledovali nesprávny model krvného obehu gréckeho lekára a filozofa Galena z Pergamonu. Ten sa totiž domnieval, že v našom organizme existujú dva krvné obehy.

 

Galenic-venous-system-of-the-brain 10 zaujímavých faktov o žilách
www.researchgate.com

 

  1. Ľudské telo dokáže tvoriť nové cievy v momente, kedy je nejaká cieva zablokovaná

Proces novotvorby krvných kapilár sa nazýva angiogenéza alebo neokapilarizácia. Ide o fyziologickú vlastnosť všetkých vyšších organizmov, pri ktorej sa obnovuje sieť krvných kapilár v poškodenom či zmenenom ložisku tkaniva.

 

  1. Lekár experimentoval so žilami na vlastnej ruke

Išlo o nemeckého lekára Wernera Forssmanna, ktorý na sebe vykonal prvú srdcovú kateterizáciu v roku 1929. Forssmann bol takto schopný posúdiť tlak v orgáne a kvalitu funkcie srdca. Za svoje objavy získal v roku 1956 Nobelovu cenu za medicínu a navždy umlčal svojich kritikov.

 werner_forssmann 10 zaujímavých faktov o žilách

 

  1. Kŕčové žily sú spôsobené nesprávnou funkciou chlopní

Ak sa steny žíl povolia, rozšíria sa a žilové chlopne prestanú dovierať, krv sa v rozšírených žilových vačkoch začne hromadiť a časť sa, dokonca, môže vracať naspäť. Porušená vnútorná stena žíl spôsobuje únik tekutín do okolitého tkaniva. To je aj príčinou opuchovzápalu podkožia, ktorý môže vyústiť do vzniku kŕčových žíl. 

 

  1. Prvé žilové ochorenie v umení

Prvé vyobrazenie žilového ochorenia sa objavuje na soche z roku 340 p.n.l. Rezba zo svätyne Amynos (zasvätená aténskemu liečiteľovi) reflektuje muža držiaceho obrovskú nohu s vylúpenou nohou a vypuklou žilou.

 

amynos-768x1024 10 zaujímavých faktov o žilách
www.flickr.com 

 

  1. Žila môže pri nadmernej fyzickej záťaži prasknúť

Profesor fyziológie Mark A. W. Andrews v Scientific American povedal, že pravdepodobnou príčinou vyčnievajúcich žíl je arteriálny krvný tlak počas cvičenia. Krv, ktorá by inak kolovala v kapilároch, je vytlačená do okolitého svalu a spôsobuje, že svaly rastú a tlačia neďaleké žily bližšie k povrchu kože.

10 zaujímavých faktov o žilách
5 (100%) 1 vote