Aké zdravotné problémy dokáže odstrániť chôdza?

0
782
muz v exterieri na prechádzke

Máte radi krátke svižné prechádzky alebo dlhé pohodové túry? Alebo skôr patríte do skupiny ľudí, ktorí sa z pohodlia svojho domu alebo auta nepohne ani na krok? Možno vás presvedčí fakt, že chôdza dokáže odstrániť mnoho nepríjemných zdravotných komplikácií aj vážnejších problémov.

Nadváha

Aj keď chudnutie nepatrí medzi primárne ciele chôdze, môžete pri ňom skutočne stratiť čo-to z vašej váhy. Desaťtisíc krokov denne v rámci vášho zdravého životného štýlu nie je vôbec veľa. Ak to prepočítate na kilometre, prídete na číslo okolo siedmich alebo ôsmich kilometrov. Len vám nesmie chýbať motivácia, aby ste šli napríklad pešo do práce a z práce alebo absolvovali dlhšiu prechádzku.

Kŕčové žily

Chôdza dokáže prispieť k adekvátnemu prietoku krvi vo vašich žilách. Stimuluje všetky tkanivá, žily a nervy potrebné pre ich správnu funkciu. Z toho dôvodu je chôdza mimoriadne prospešná aj pre zdravie vašich žíl a eliminuje riziko vzniku celulitídy a ochorenia zvaného kŕčové žily.

nohy-1024x536 Aké zdravotné problémy dokáže odstrániť chôdza?

Cievna mozgová príhoda

Je logické, že pravidelná chôdza dokáže prispieť k zdraviu vašich ciev. Avšak, čo asi netušíte je, že odstraňuje aj sprievodné kardiovaskulárne problémy a ochorenia, ako infarkt alebo cievna mozgová príhoda. 

Bolesť

Chôdza je mimoriadne efektívnym spôsobom pohybu, ktorý prispieva k správnemu držaniu tela. Posilníte tak vaše svalypredídete nielen bolesti chrbtice, ale aj kolien, krížov či hlavy. Avšak, pri chôdzi nesmiete zanedbať aj správnu obuv, pretože bez nej vám bolesti len pribudnú.

headache-1024x536 Aké zdravotné problémy dokáže odstrániť chôdza?

Zdravie kostí

Z chôdze síce obrovská svalová hmota ešte nikomu nenarástla. Čo je však dôležitejšie, určite spomalí ochabovanie svalstva. S posilnením svalstva priamo úmerne prichádza aj pevnejšia ochrana vašich kostí. Chôdza sa tak prirodzene stáva prevenciou proti osteoporóze.

Rakovina

Vedeli ste, že sedavý spôsob života je aj jedným z hlavných karcinogénov? Chôdzou tak predchádzate aj mnohým druhom nebezpečnej rakoviny. A povedzme si na rovinu, chôdza je neporovnateľne lepšia ako smrteľná choroba!

nespavost-1024x536 Aké zdravotné problémy dokáže odstrániť chôdza?

Nespavosť

Počuli ste už, že s ľahkou hlavou sa ľahšie sníva? Je to naozaj pravda. V tomto prípade, nejde len o to, aby sa v rámci večernej prechádzky unavili. Aj najmenším pohybom vo vašom tele rastie hladina endorfínov, ktoré vám dokonca môžu pomôcť aj pri zaspávaní a tvrdšom spánku. Navyše, nesmieme zabúdať na to, že dostatok spánku ďalej posilňuje pamäť, odstraňuje pocity úzkostidepresiu.

Aké zdravotné problémy dokáže odstrániť chôdza?
5 (100%) 1 vote