Máte diabetes? Starostlivosť o nohy nezanedbávajte!

0
1017
diabeticka noha

Okrem chronických žilových ochorení, môžu naše nohy postihnút aj iné starosti. Počuli ste už o tzv. diabetickej nohe? Syndróm diabetickej nohy je postihnutie dolných končatín u diabetikov, pri ktorom sa poškodia nervové vlákna a cievne zásobovanie nôh. Je to závažné ochorenie, pri ktorom neliečení a ignorovaní hrozí amputácia dolnej končatiny.

Ako ju spoznáme?

Prejavuje sa bolesťami končatín, bolestivosťou pri chôdzi, poruchami vnímania tepla, vredmi na nohách či ranami. Existuje viacero stupňov postihnutia. Stupeň sa určuje pomocou Wagnerovej klasifikácie do šiestich stupňov. Stupeň 0 je síce najľahší, ale so zvýšeným rizikom vývoja diabetickej nohy a stupeň 5 je najťažší, čiže gangréna celej nohy. Včasná prevencia však riziko amputácie dokáže znížiť až o 50 %.

Prevencia a cviky

Je samozrejmé, že správne nastavená a dodržiavaná spolupráca diabetikov s lekármi môže rozvoj syndrómu diabetickej nohy spomaliť, či dokonca zastaviť.
Diabetici musia upraviť ich hmotnosť, nefajčiť a obmedziť konzumáciu alkoholických nápojov. Veľmi dôležitý je aj výber vhodnej obuvi, v ktorej majú prsty možnosť voľného pohybu. Samozrejmosťou sú tiež bavlnené ponožky a striedanie studené s teplým prúdom pri sprchovaní. Predchádzaniu vzniku diabetickej nohy pomáha aj špeciálne cvičenie, ktoré však musí byť vykonávané pravidelne.

Jednoduché cviky, ktoré vám zaberú cca 5 minút denne:

  • otváranie a zatváranie prstov
  • uchopenie malých predmetov
  • precvičovanie nôh na valci alebo fľaši, zároveň je to aj príjemná masáž chodidiel
  • krúživé pohyby nôh v členkovom zhybe

Máte diabetes? Starostlivosť o nohy nezanedbávajte!
5 (100%) 4 votes