Trpíte bolesťou kĺbov? Rady ako ich udržať zdravé

0
1721
bolest klbov

Ak radi a často športujete určite poznáte ten pocit, keď vás nepríjemne bolia kĺby. V súčasnosti je už známe, že existuje vysoká súvislosť medzi jedlom, doplnkami výživy a zdravými kĺbmi. Je jasné, že niektoré potraviny a výživové doplnky môžu skutočne zabezpečiť bezproblémové fungovanie kĺbov a v prípade už existujúcej bolesti alebo zranenia dokážu zmierniť bolesť a urýchliť hojenie.

Čo robiť pre zdravé kĺby?

Snažte sa schudnúť

Nadváha spôsobuje nadmerné zaťaženie kĺbov, ktoré vedie k ich postupnému ničeniu. Dôsledkom je stupňujúca sa bolesť a horšia hybnosť kĺbu.

Pohyb je základ

Pravidelný pohyb je pre zachovanie hybnosti kĺbov to najlepšie. Dobre vyvinuté svaly navyše môžu čiastočne zastúpiť zníženú funkciu kĺbov.

Vyživujte kĺby

Zvýšte príjem vápnika a vitamínu D a K. Dôležitý je príjem kolagénu. Na to by mali myslieť najmä ľudia s nadmernou fyzickou záťažou, či už v práci, alebo pri športe. Odporúča sa príjem vitamínov formou výživových doplnkov s obsahom kolagénu.

Veľa pite

Základom je dodržiavať pitný režim. Málo vody spôsobuje zvýšenú únavu, poruchu obličiek, ale aj bolesť kĺbov. Samozrejme najlepšia je čistá voda.

Stravujte sa zdravo

Zo svojej stravy, by ste mali úplne vynechať fastfood a ohrievané polotovary. Namiesto toho do svojej stravy zaraďte obilniny, strukoviny, ovocie a zeleninu, mäso, ryby a mliečne výrobky.

Nosenie opätkov obmedzte

Typy obuvi musíte často striedať a venovať pozornosť aj správne modelovanej stielke na podporu klenby. Vysoké podpätky menia ťažisko celého trupu a neúmerne preťažujú prednú časť nohy. Tak často vzniká bolesť kĺbov.

Seďte rovno

Seďte na celej ploche sedadla a chodidlami sa o zem opierajte celou plochou. Nohy majte v pravom uhle a rozkročené minimálne na šírku pliec. To platí najmä ak máte sedavé zamestnanie a v jednej polohe sedíte celý čas.

Nepodceňuje zranenia

Ak si zraníte kĺby, nepodceňujte to. Úraz môže prejsť do nenávratnej traumatickej zmeny, napríklad do osteoartrózy. Osteoartróza je najčastejšie ochorenie kĺbov. Hlavným príznakom je bolesť. Bolesť býva zo začiatku len občasná, tupá pri väčšom zaťažení a na začiatku pohybu. Postupne však rastie. Bolesti sú väčšie večer po námahe a vďaka prekrveniu a väčšiemu tlaku postihnuté kĺby bolia i v noci. Typické sú bolesti pred zmenou počasia.

Trpíte bolesťou kĺbov? Rady ako ich udržať zdravé
5 (100%) 2 votes