Vyvrtnutý členok? Dodržujte tieto zásady

0
2236
vyvrtnuty clenok

Pri neopatrnej chôdzi dieťaťa, ženy na vysokých podpätkoch, pri turistike alebo pri športovaní. Stať sa to môže naozaj každému. Častejšie než o zlomeninu ide o vyvrtnutý členok, ktorý si kvôli bodavej bolesti ľudia zamieňajú s opuchom.
Aké zásady dodržať, aby bola bolesť čo najmenšia a najkratšia? 

Vyhľadajte lekársku pomoc

Vyvrtnutý členok sa väčšinou prejaví okamžitou prudkou bolesťou a opuchom. V niektorých ľahších prípadoch sa, ale bolesť nemusí objaviť hneď. Opuch môže tiež nastúpiť až za pár dní, väčšinou vtedy, ak si zranený členok ešte namáhame. Pri prudkej bolesti a opuchu by sa odporúča ihneď vyhľadať lekára a nechať si členok odborne vyšetriť. Niekedy totiž môže skutočne ísť o zlomenú nohu a tá si určite vyžaduje dôkladnú liečbu.

Dodržujte zásady!

  • Nedošľapujte – pri pohybe sa snažte čo najmenej zaťažovať postihnutú nohu
  • Vykladajte nohu – opuch sa nestratí, ak budete mať nohu neustále namierenú dole. Snažte sa ju stále niekam vykladať, ale dávajte pozor na jej tŕpnutie.
  • Buďte trpezliví – liečba si vyžaduje čas, inak môžu vzniknúť problémy do budúcna, ktoré vám môžu nadobro zabrániť športovať a celkovo vyvíjať tlak túto oblasť

Snažte sa byť opatrný

Úrazy sú najmä výsledkom náhod a nepozornosti, no riziko vyvrtnutia členku sa značne zníži výberom správnej obuvi. Do topánok radšej investujte!

Vyvrtnutý členok? Dodržujte tieto zásady
3 (60%) 2 votes