Začali vás tlačiť topánky? Problémom môžu byť haluxy

0
1028
haluxy

Začali vás tlačiť topánky, kĺb pod palcom začína bolieť alebo sa koža v jeho okolí sčervenala? Možno trpíte nepríjemnou chorobou zvanou Hallux alebo vybočený palec. V prvom štádiu palec zostáva v nezmenenej polohe. V druhom štádiu však začína vybočovať a v tom poslednom bývajú zdeformované prsty na chodidle. Posúvajú sa tlakom, nemajú priestor a postupne sa začínajú tvoriť aj boľavé otlaky na bruškách pod prstami.

Hallux vargus alebo vybočený palec

Vypočený palec je choroba, ktorá sa začína klesaním priečnej klenby na chodidle. Palec drží šľacha, ktorá je viac namáhaná a začína ho tlačiť na ostatné prsty. Tlak dráždi aj kĺb, ktorý postupne hrubne, rozširuje sa, zväčšuje sa a palec ešte viac tlačí na zvyšné prsty. Nakoniec je celá predná časť chodidla zdeformovaná a spôsobuje pri chôdzi ťažkosti.

Genetika alebo profesia?

Vybočený palec trápi viac ženy ako mužov. Rôzne štúdie ukázali a potvrdili, že sa táto choroba dedí, ale prečo a ako zostáva záhadou. Keby sme v dnešnej dobe vedeli, s akými génmi to súvisí, chorobe by sme viac dokázali predísť. Čo sa týka profesie,najviac ohrozené ženy, ktoré celé dni stoja na nohách a nosia úzke topánky. Keďže je však v hre genetika, problém sa ohlási, aj keby celý deň sedeli v papučiach s nohami vyloženými na stole.

Ako haluxy liečiť?

Ako prevencia je vhodná ortopedická obuv či vložky do topánok. Tie môžu v niektorých prípadoch zabrániť zhoršeniu stavu a prípadnej operácii. Haluxy sa dajú operovať vyše sto rôznymi spôsobmi. K najmodernejším patrí úprava zhrubnutého výrastku, krivého palca a poklesnutej priečnej klenby naraz titánovými platničkami. Tie pritiahnu predpriehlavkové kosti k sebe a držia ich v správnom postavení. Súčasne vytvoria priečnu klenbu chodidla a tým nohám pomôžu.

Začali vás tlačiť topánky? Problémom môžu byť haluxy
5 (100%) 5 votes