Zbavte sa bolesti kolien okamžite!

0
1097
bolest kolien

Bolesť kolien nie je len problémom starších ľudí, u ktorých dochádza k postupnému opotrebovaniu chrupavky, ale aj mladých ľudí, a to najmä športovcov. Funkcia kolenného kĺbu je ovplyvnená postavením celého tela. Prečítajte si pár tipov, ako bolesti predísť.

Uvedomte si, že telo funguje dobre len vtedy, ak funguje ako celok. To znamená, že ak sa napríklad pri športe venujete len niektorým svalovým partiám, môže dôjsť k preťaženiu týchto svalov alebo k oslabeniu ostatných, to platí aj pri bolesti kolien. Čím je človek starší, tým častejšie ho budú podobné bolesti trápiť, pretože kĺby sa postupom života opotrebúvajú.

Strečing je dôležitý!

Pred väčším fyzickým výkonom a samotným cvičením nesmiete v žiadnom prípade zabúdať na rozcvičku a hlavne strečing. Ten pripraví šľachy v okolí kolien na výkony.

Primeraná hmotnosť

Či športujete alebo nie, hmotnosť je vec, ktorá u každého vplýva na kolená. A samozrejme, čím jej máte viac, tým viac kolená zaťažujete. Preto má tak veľa ľudí s nadváhou súčasne problémy s kĺbmi. Logicky, čím je človek chudší, tým menšiu hmotnosť kolená nosia.

Schody a drepy

Časté kráčanie po schodoch veľmi zaťažuje kolená, takisto aj obľúbené cviky – drepy, výkroky a výpady. Nemusíte ich teraz z cvičebného plánu vynechať, ale cvičte s mierou a poriadne. Ak vás kolená bolia častejšie ale cvičiť napriek tomu chcete, vyhnite sa cvikom ako je beh alebo skákanie. Vyskúšajte radšej plávanie. Ak bicyklujete dbajte na to, aby ste mali sedadlo v správnej pozícii – príliš nízka poloha opäť zaťaží kolená.

Zvoľte vhodnú obuv

To sa týka najmä žien, ktoré rady nosia vysoké opätky. Tým sa zvyšuje záťaž na kolená až o 23%. Aj pri športe si dajte záležať na správnom výbere obuvi. Tá musí tlmiť nárazy a šetriť nielen chodidlá, ale aj kĺby.

Posilnenie svalov

Vedeli ste, že na bolesť kolien nemajú dopad len svaly na nohách, ale aj brušné svaly, bedrá a chrbtica? Je dôležité pravidelne posilňovať aj tie, pretože majú vplyv na naše držanie tela. Nesprávnym držaním prenášame zbytočnú váhu na kolená a to môže viesť k bolestiam.

Zbavte sa bolesti kolien okamžite!
5 (100%) 1 vote