11 príčin suchej a popraskanej kože na chodidlách

0
8304
nohy zeny ktora sa prechadza po plazi

Mať suchú, drsnú alebo popraskanú pokožku na nohách je úplné bežná záležitosť. Nohy majú menej olejových žliaz ako iné oblasti tela a každodenne sa extrémne opotrebovávajú. Ľudia môžu zmierniť suchú pokožku na nohách pomocou jednoduchých domácich prostriedkov.

Suchá pokožka sa často objavuje na pätách a bokoch chodidiel a medzi prstami na nohách. Môže spôsobiť, že postihnutá oblasť bude svrbivá, napnutá a dokonca bolestivá. Aj keď to môže byť dráždivé, zriedka kedy ide o škodlivú záležitosť.

Jednoduché namáčanie chodidiel, hydratácia a pravidelná exfoliácia môžu odstrániť odumretú pokožku i mozole a zabrániť ich návratu. Aj pri takýchto banálnych problémoch je však podstatné, prísť na koreň veci, teda zistiť, prečo sú vaše chodidlá nadmerne suché. V tomto článku sa zaoberáme príčinami suchej, popraskanej alebo šupinatej kože na chodidlách.

Menej závažné príčiny

Suchá pokožka na chodidlách môže byť dôsledkom úplných maličkostí, ktoré si väčšinou ani len nevšimneme. Veď kto si dennodenne obzerá svoje chodidlá do najmenších detailov alebo pedantne sleduje svoj životný štýl? Medzi menej závažné príčiny vzniku suchej pokožky patria naledovné:

Nedostatok vlhkosti

Suchá, popraskaná a odlupujúca sa pokožka je obzvlášť bežná na päte a chodidle. Je to preto, lebo tieto oblasti majú menej olejových žliaz ako koža na iných miestach tela. Ide o bezprostredný výsledok nedostatku hydratácie.

clanok-2 11 príčin suchej a popraskanej kože na chodidlách

Podráždenie

Príliš dlhé státie alebo nosenie zle priliehajúcej topánky môžu vyvíjať stály tlak na konkrétne oblasti chodidiel alebo spôsobiť trenie pokožky. Výsledkom je, že tieto oblasti chodidiel môžu byť suché, kalené alebo popraskané.

Teplo a vlhkosť

Uzavretá obuv, ako sú tenisky a čižmy, vytvára pre chodidlá mimoriadne teplé a vlhké prostredie. Teplo a vlhkosť odvádzajú vlhkosť z pokožky, čo môže taktiež viesť k suchým alebo popraskaným oblastiam nôh.

Mydlá

Mydlá a telové umývacie prostriedky, ktoré obsahujú tvrdé chemikálie alebo dráždivé látky, môžu z pokožky odstraňovať vlhkosť. Tieto problémy môžu spôsobiť aj oplachovanie prebytočného mydla z nôh.

Starnutie

V priebehu času pokožka stráca schopnosť zadržiavať vodu, stáva sa tenšou a menej napnutou. U starších ľudí je pravdepodobnejšie, že v dôsledku procesu prirodzeného starnutia budú mať na chodidlách suchú pokožku.

Lieky

Niektoré lieky, vrátane diuretík, môžu spôsobiť vysušenie pokožky nôh. Poraďte sa so svojím lekárom alebo lekárnikom o vhodnom riešení.

clanok-1 11 príčin suchej a popraskanej kože na chodidlách

Vážny zdravotný stav

Suchá pokožka na nohách sa môže vyskytnúť aj v dôsledku vážneho zdravotného stavu, napríklad:

Atletická noha

Športovci v dôsledku veľkej záťaže a pevnej obuvi trpia rôznymi hubovými ochoreniami, vrátane plesní a infekcií. Tie môžu následne vytvoriť šupinatú vyrážku medzi prstami na nohách a pod nohami.

Ekzém

Ekzém označuje skupinu stavov, ktoré spôsobujú zápal kože. Ľudia môžu mať ekzém v podstate kdekoľvek na tele. Medzi bežné príznaky ekzému patrí suchá, zrohovatená alebo svrbivá škvrna na koži.

Lupienka

Psoriáza je chronické autoimunitné ochorenie, ktoré spôsobuje silné šupinaté škvrny na koži. Ľudia si môžu vyvinúť psoriatické škvrny takmer kdekoľvek na tele vrátane nôh.

Hypotyreóza

U ľudí s hypotyreózou sa môžu vyvinúť extrémne suché chodidlá. Je to preto, lebo ich štítna žľaza nemôže regulovať potné žľazy v chodidlách. To vedia k ich následnému vysychaniu.

Diabetes

Život s nekontrolovaným diabetom môže viesť k poškodeniu periférnych nervov. Z neho vzniká ochorenie známe pod názvom neuropatia. Tá môže ovplyvniť nervy, ktoré regulujú olej a vlhkosť v chodidlách, čo môže spôsobiť vysušenie alebo popraskanie chodidiel.

11 príčin suchej a popraskanej kože na chodidlách
Bol článok užitočný?