Nosenie nesprávnej obuvi alebo príliš veľa času stráveného státím môže viesť k suchým, svrbivým chodidlám a oblastiam s podráždenou alebo šupinatou pokožkou. Bez liečby môže suchá pokožka zhrubnúť a prasknúť, takže chodidlá sú náchylné na infekciu. Dôležité je vždy odhaliť príčinu týchto problémov. Aké spôsoby liečby existujú?
Existuje niekoľko domácich spôsobov, ako na suchú a zrohovatenú pokožku chodidiel. Medzi tie najpopulárnejšie patrí využívanie pemzy, rôznych exfoliantov, namáčanie nôh alebo hydratácia.
Existuje však niekoľko zdravotných stavov, ako je ekzém, hypotyreóza a cukrovka, ktoré môžu spôsobiť veľmi suchú pokožku nôh. Ľudia, ktorí majú extrémne suchú pokožku na nohách, by mali zvážiť kontaktovanie špecializovaného lekára, pedikéra alebo iného zdravotného pracovníka, aby prediskutovali možné možnosti liečby.
Ako zabrániť vzniku suchej pokožky na nohách?
Prevencia voči objaveniu suchej a zrohovatenej pokožky chodidiel spočíva v:
- nácviku správnej hygieny nôh, ktorá zahŕňa dôkladné čistenie nôh, odstránenie odumretej pokožky a udržiavanie hydratácie pokožky pomocou dobrého hydratačného krému
- vyhýbaniu sa pleťovým mliekam, mydlám a telovým prostriedkom, ktoré obsahujú alkohol, pridané vône, farbivá a iné potenciálne dráždivé látky
- namáčaní nôh do teplej, nie horúcej vody
- nosení topánok, ktoré sedia na nohe a prispôsobia sa jej tvaru, NIE NAOPAK (!)
MINITIP: Po sprche si neosušte nohy uterákom dôkladne iba potľapkajte a nechajte prirodzene doschnúť.
Liečby a prostriedky nápravy
Mŕtve bunky na povrchu kože prirodzene odpadnú a nahradia ich nové bunky. Ak osoba neodstráni nahromadené odumreté kožné bunky, môže na nohách vytvárať silné a šupinaté škvrny. V priebehu času môžu byť suché oblasti hrubé alebo popraskané, najmä v oblasti piat. Popraskané päty spôsobujú, že chodidlá sú náchylné na infekciu a silné mozole.
V nasledujúcej časti uvádzame 5 najlepších spôsobov liečby suchej pokožky a odstránenia odumretej pokožky z nôh.
#1 Exfoliácia
Zahŕňa odstránenie odumretej pokožky povrchovej vrstvy pomocou fyzikálneho alebo chemického exfolianta. Pre praktickosť tohto úkony vám odporúčame voliť exfoliačné ponožky. Alebo si môžete vytvoriť svoj vlastný doma zmiešaním medu, teplej vody a cukru.
#2 Namočenie chodidiel
Namáčanie nôh v teplej vode pomáha upokojovať a uvoľňovať suchú pokožku a zlepšuje krvný obeh nôh, čo môže v budúcnosti zabrániť suchej pokožke. Pridanie malého množstva octu do máčania môže pomôcť pri liečbe miernych problémov s chodidlami. Ocot má silné antimikrobiálne vlastnosti, pomáha dezinfikovať chodidlá a dokonca eliminovať zápach chodidiel.
#3 Používanie pilníka z pemzy
Ľudia môžu použiť pemzu alebo kovový pilník na odstránenie suchej pokožky a mozoľov z nôh. Ako na to?
- Namočte chodidlá do teplej vody, aby odumretá koža zmäkla.
- Pemzový kameň alebo chodidlo navlhčite teplou vodou.
- Jemne votrite pemzový kameň alebo pilník cez odumretú pokožku alebo kalus. Používajte kruhové pohyby s pemzou a jemné pohyby tam a späť s pilníkom.
- Opláchnite odumretú pokožku z nôh. Podľa potreby opakujte.
- Nohy opláchnite čistou vodou a vysušte uterákom.
- Hydratujte chodidlá krémom alebo olejom.
#4 Hydratácia
Pravidelné zvlhčovanie nôh pomôže zmenšiť existujúcu suchú pokožku a zabráni jej hromadeniu. Hydratácia chodidiel po použití exfoliatora alebo pemzy pomôže pokožke zamknúť sa vo vlhkosti. Hľadajte produkty, ktoré obsahujú:
- zvlhčovadlá ako močovina, aloe a kyselina hyalurónová
- zmäkčovadlá ako patrí rastlinné maslo a olej
- emulzie ako vazelína, lanolín a kokosový olej
#5 Nosenie zvlhčovacích ponožiek do postele
Pre väčšiu hydratáciu môže človek vyskúšať použitie zvlhčujúcich gélových ponožiek. Tieto sú k dispozícii online alebo si vytvorte svoje vlastné. Ponožky pokryté gélom obsahujú prírodné oleje a vitamíny, ktoré pomáhajú hydratovať a opravovať suchú pokožku nôh. Ráno nohy opláchnite.