Zranenia kolena obyčajne vyústia, že sú pacienti sú nútení navštíviť ordináciu lekára. Väčšina týchto návštev bola spôsobená bežnými problémami. Poranenia kolien sa môžu často liečiť doma, ale niektoré z nich sú dosť vážne na to, aby vyžadovali chirurgický zákrok. Čo všetko môže stáť za bolesťou vašich kolien?
Estetické problémy
Každý (najmä ženy) chceme, aby boli naše nohy krásne bez nepekných estetických nedostatkov. Preto by sme si mali dať odstrániť kŕčové žily a pigmentové škvrny. Avšak, základom krásnych nôh je aj ich zdravie. Preto by ste nemali zabúdať na wellness nôh v podobe kvalitnej a luxusnej masáže.
Dislokácia
K dislokácii kolena dochádza, keď sú kosti kolena mimo správneho umiestnenia a zarovnania. Pri dislokácii kolena môže jedna alebo viac kostí vykĺznuť z miesta. Čo ju však môže spôsobiť? Štrukturálne abnormality alebo traumy, vrátane dopravných nehôd, pádov a kontaktných športov.
Zlomenina
Akákoľvek z kostí v kolene alebo okolo kolena sa môže zlomiť. Najčastejšie zlomenou kosťou v kĺbe je koleno. Nehoda s vysokým dopadom, ako pád alebo dopravná nehoda, samozrejme, môže spôsobiť zlomeniny kolena. Ľudia s osteoporózou sú rizikovou skupinou a môžu si zlomiť svoje kolená jednoduchým vykročením alebo zakopnutím.
Poranenia predných krížových väzov
Predný krížový väz beží diagonálne po prednej časti kolena, čím zaisťuje kritickú stabilitu kĺbu. Jeho poranenia môžu byť vážne a zväčša vyžadujú chirurgický zákrok. Poranenia predných krížových kĺbov môžu mať závažnosť v rozmedzí od 1. stupňa do 3. Stupňa, pričom 1. stupňa je mierne poškodenie, zatiaľ čo 3. stupeň sa týka úplného roztrhnutia. Rizikovou skupinou v tomto prípade sú najmä športovci.
Poranenia zadného krížového väzu
Zadný krížový väz je umiestnený na zadnej strane kolena. Je to jeden z mnohých väzov, ktorý spája stehennú kosť so holennou kosťou. Tento väz bráni holennej kosti v pohybe príliš ďaleko dozadu. Zranenie zadného kríža vyžaduje silné poranenie, keď je koleno v ohnutej polohe. K tejto úrovni sily zvyčajne dochádza, keď niekto tvrdo padá na ohnuté koleno alebo je v prípade nehody, ktorá narúša koleno, keď je ohnuté.
Zápal šliach
šliach alebo zápal kolena sa nazýva patelárna tendinitída. Toto je poškodenie šľachy, ktorá spája kolennú kosť s holennou kosťou. Patelárna šľacha spolupracuje s prednou časťou stehna a predlžuje koleno, aby človek mohol bežať, skákať a vykonávať iné fyzické aktivity. Často nazývaná skokanské koleno, zápal šliach je bežný u športovcov, ktorí často skáču. Každému fyzicky aktívnemu človeku však môže hroziť rozvinutie zápal šliach.
Meniskálne slzy
Keď ľudia hovoria o roztrhnutej chrupavke v kolene, pravdepodobne hovoria o meniskálnej slze. Menisci sú dva gumené kliny chrupavky medzi stehennou kosťou a holennou kosťou. Tieto kúsky chrupavky sa môžu pri športových aktivitách náhle trhať. Môžu sa tiež trhať pomaly v dôsledku starnutia.
Burzitída
Ide o malé vaky naplnené tekutinou, ktoré tlmia kolenné kĺby a umožňujú, aby sa šľachy a väzivo ľahko kĺzali po kĺbe. Väčšina prípadov burzitídy nie je závažná a je ich možné liečiť vlastnou starostlivosťou. Niektoré prípady však môžu vyžadovať liečbu antibiotikami alebo aspiráciu, čo je postup, pri ktorom sa pomocou ihly odoberá prebytočná tekutina.