Kŕčové žily sú ochorením žilovej steny dolných končatín, pri ktorom dochádza k ich roztiahnutiu a k nesprávnej funkcii žilových chlopní. Nie sú len estetickým problémom, ale väčšinou prerastú do vážneho zdravotného. Varixy by sa určite nemali podceňovať, ale začať včas liečiť, napríklad sklerotizáciou.
Čo je sklerotizácia?
Metódy sklerotizácie sa najčastejšie používajú na odstránenie drobných kŕčových žiliek na dolných končatinách alebo ako doplnenie iných chirurgických zákrokov na kŕčových žilách.
Podstatou je vpichnutie špeciálnej látky do rozšírených žíl. Táto látka vyvolá v žile drobný zápal, po ktorom dochádza k zjazveniu a zlepeniu stien príslušnej žily. Tým dochádza i k uzavretiu postihnutej žily a jej vyradeniu zo žilového obehu.
Čo vás zaujíma…
- Samotný zákrok je takmer nebolestivý. Vpichnutie sa vykonáva pomocou veľmi tenkých ihiel na jedno použitie.
- Výhodou sklerotizácia je, že je pre pacientov minimálne zaťažujúca. Vykonáva sa ambulantne, to znamená bez nutnosti hospitalizácie.
- Samotný zákrok trvá len niekoľko minút. Po jeho ukončení je nutné priložiť na postihnutú končatinu tlakový obväz a po dobu 48 hodín a v priebehu ďalších troch týždňov nosiť kompresné pančuchy. Tie slúžia na to, aby steny žíl zostali stále zlepené a nedošlo v nich k obnoveniu krvného prietoku.
- Medzi ojedinelé komplikácie zákroku patrí tvorba modrín, zmeny pigmentácie kože alebo novotvorba žiliek v okolí. Aj keď zákrok samotný môže na pohľad vyzerať jednoducho, je vždy nutné, aby ho vykonával skúsený lekár. Pri chybnom vstreknutí sklerotizujúcej látky totiž môže dôjsť k vážnemu poškodeniu kože i podkožia. Alebo ak je vstreknuté nedostatočné množstvo látky, nedôjde ani k požadovanému vymiznutiu žiliek a zákrok je neúčinný.
- Veľmi dôležitý je výber látky. Látka musí byť dostatočne agresívna na to, aby dokázala podráždiť vnútornú stenu žily, ale zároveň musí pôsobiť iba v požadovanej lokalizácii, a nijako neovplyvniť ostatné telesné funkcie. Tiež je nutné, aby látka u pacienta nevyvolala precitlivenosť a neprimerané reakcie organizmu. Najčastejšie sa používajú látky na báze uhľovodíkov, napríklad polydokanol.
Kozmetická pomoc
Po sklerotizácii kŕčových žíl dochádza najmä ku kozmetickému zlepšeniu vzhľadu dolných končatín. Žilky vymiznú alebo vyblednú, obvykle je ale nutné k požadovanému výsledku výkon vykonať viackrát. Pre úspešnú liečbu je potrebné nosiť kompresné pančuchy, ktoré udržia steny žily zlepené a zabránia tak opätovnému prietoku krvi. Sklerotizáciou sa ale bohužiaľ nedá zabrániť vzniku ďalších žiliek v budúcnosti.
[…] z metód pri ich odstraňovaní na dolných končatinách je skleroterapia. Lekár vám pri nej do cievy injekčne podá špeciálnu sklerotizačnú látku. Pri tenkých […]
Comments are closed.