Ak uvažujete o vykonaní zmien vo vašom životnom štýle, určite ste premýšľali aj nad benefitmi výškovo nastaviteľných, príp. písacích stoloch na státie. Aké sú ich benefity? Ako pôsobia na naše zdravie?
Ako ich vnímajú vedci?
V poslednej dobe sa v rámci moderných office priestorov začali popularizovať výškovo nastaviteľné stoly a práca postojačky. Stoly prispôsobené na státie sú v oblasti zdravia len nedávnym trendom. Názory vedcov na ne sú však zjavne protichodné.
Zatiaľ čo jedni ich propagujú, iní pochybujú o tom, že strávenie dňa na nohách skutočne bude viezť k zdravotným benefitom. Takéto pracovné miesta, ktoré si vyžadujú hodiny státia, vás v skutočnosti môžu vystaviť riziku vzniku žilových problémov.
Dlhodobé státie a kŕčové žily
Sedavý spôsob života negatívne vplýva aj na naše žily. Keďže sa nachádzame v pokoji, naše svaly a žily nie sú také aktívne, ako v prípade, že si ideme zabehať alebo zájdeme na prechádzku.
V prípade vyššej telesnej hmotnosti je na naše žily vyvíjaný veľký tlak spôsobujúci nesprávnu funkciu chlopní a vznik kŕčových žíl, metličiek a trombóz, teda krvných zrazenín v nohách. A to nielen pre ľudí, ktorí vo svojom zamestnaní sedia, ale aj stoja či chodia viac ako 6 hodín denne!
Sú stoly na státie lepšou možnosťou?
Keďže celodenné sedenie so sebou prináša riziká, mnohí kancelárski pracovníci prejavili zvýšený záujem o stoly, pri ktorých zamestnanci stoja. Tieto stoly umožňujú pracovníkom prepínanie medzi sedením a státím počas celého dňa. Mnohí ľudia hovoria, že státie zlepšuje držanie ich tela a podporuje ich vo vykonávaní pohybu po celý deň.
Avšak, na pôvodné štúdie týkajúce sa sedavého životného štýlu však boli vznesené značné pochybnosti. Státie v práci nie je to isté ako chôdza a neposkytuje rovnaké zdravotné výhody ako cvičenie. To môže následne viesť k mnohým problémom, vrátane bolesti nôh, kolien, bokov a dolnej časti chrbta.
Zlatá stredná cesta
Pracovný stôl na sedenie môže poskytnúť úľavu inými spôsobmi, napr. zmierňuje napätie na krku a ramenách. Pacienti by však mali mať na pamäti potenciálne spojenie medzi stacionárnym zamestnaním a zdravím žíl.
Výskum celkovo naznačuje, že pacienti s takýmito pracovnými miestami by sa mali snažiť o dosiahnutie rovnováhy medzi zdravím medzi sedením, státím a krátkymi prechádzkami počas pracovného dňa. Predovšetkým je dôležité cvičiť, aby ste mali približne 30 minút miernej aktivity počas piatich dní v týždni.
Čo robiť, ak už máte kŕčové žily alebo metličky?
Odpočinok alebo cvičenie nanešťastie tento stav nezmení. Ak chcete predísť ďalším problémom so žilami alebo požiadať lekára o ošetrenie, naplánujte si konzultáciu s odborníkmi v špecializovanej klinike.