Kŕčové žily počas karantény? Toto rozhodne zaberie!

0
1373
mlada zena si natiera krcove zily kremom

Príčin vzniku kŕčových žíl môže byť niekoľko, no počas domácej karantény sa tieto problémy v dôsledku dlhodobého státia alebo sedenia môžu prejaviť naplno. Potom je už pomerne náročné tento problém vyriešiť operáciou. Avšak, pandémia koronavírusu zapríčinila, že kozmetickéchirurgické zákroky sa vykonávajú len v obmedzenom režime. Preto pre vás máme niekoľko efektívnych tipov, ako si s nimi viete poradiť aj v pohodlí vášho domova!

Metličky, kŕčové žily alebo žilová nedostatočnosť. Príznaky týchto ochorení viete zmierniť aj vy sami. Postačia na to drobné zmeny vo vašom životnom štýle. Ako teda zlepšíte prietok krvi v nohách? Ako zmiernite pocit ťažkých nôh, kŕče a opuchy nôh?

Neviditeľné cviky

Všetky príznaky kŕčových žíl a iné nepríjemné pocity viete zmenšiť jednoduchým cvičením. Nemyslíme tým žiadne vysokozáťažové cvičenia či zdvíhanie činiek. Úplne postačí, ak sa niekoľkokrát v priebehu dňa budete jemne zdvíhať na špičkách.

cviky-refer Kŕčové žily počas karantény? Toto rozhodne zaberie!

Menší príjem soli

Či už chceme alebo nie, sodík spôsobuje zadržiavanie vody v tele. Tekutina zhromaždená v nohách počas dňa môže následne spôsobiť opuch spojený s tlakom na žily. Tento tlak následne oslabuje steny žíl a vedie k chronickej žilovej nedostatočnosti. Ktoré jedlá by ste preto obmedziť? Tie nadmerne solené, teda mimoriadne obľúbené fast foody.

Zdravá váha

Obezita prispieva k oslabeniu a blokovaniu chlopní v žilách. Základom každého pacienta so žilovými problémami je teda zdravá a vyvážená strava. Vyvarovať by ste sa tiež mali potravín, ktoré prispievajú k zhoršeniu prietoku krvi v žilách.

Adekvátne oblečenie

Nesprávna obuv (vysoké podpätky) alebo extrémne tesné oblečenie veľmi výrazne prispievajú k obmedzeniu prietoku krvi v nohách a zvyšujú tak riziko rozvoja chronickej žilovej nedostatočnosti. Pokiaľ teda nemáte žilovým lekárom predpísané kompresné ponožky či pančuchy, radšej sa tesnému oblečeniu vyvarujte.

mohy Kŕčové žily počas karantény? Toto rozhodne zaberie!

Prikladajte obklady

Sú vaše opuchy viditeľné a bolestivé? Skúste na ne aplikovať ľadové alebo teplé obklady. Teplotné rozdiely totiž zmierňujú nepohodlie spôsobené kŕčom. Nepomohlo? Masírujte postihnuté miesta ľadom.

Masáž svalu

Masážou budeme aj pokračovať. Rýchlou prvou pomocou pre zmiernenie žilových problémov je jemné masírovanie postihnutého miesta. Nedarí sa vám vstať a rozmasírovať sval? Posaďte sa na stoličku, jemne sa ohnite a naťahujte nohu.

celulitida Kŕčové žily počas karantény? Toto rozhodne zaberie!

Zvýšte úroveň aktivity

Už aj obyčajná chôdza dokáže počas domácej karantény zázraky! Podobe ako 30-minútová jazda na stacionárnom bicykli niekoľkokrát týždenne. Cvičenie nielenže pomáha zlepšovať krvný obeh, ale aj tonizuje svaly na nohách.

Prevencia proti kŕčovým žilám

Napokon pre vás máme niekoľko základných, a zároveň užitočných rád, ako zmierniť vaše nepohodlie spôsobené žilovými problémami:

  1. Obmedzte nosenie tesného oblečenia.
  2. Udržujte adekvátnu váhu.
  3. Noste kompresné pančuchy.
  4. Prejdite sa/postavte sa aspoň raz za každú hodinu.
  5. Vyložte si nohy nad úroveň srdca.
  6. Zostaňte aktívni a hýbte sa.
  7. Redukujte príjem soli.

Neberte ťažké nohy na ľahkú váhu, poraďte sa s vaším žilovým lekárom a spoločne vyriešte problém boľavých nôh raz a navždy.

Kŕčové žily počas karantény? Toto rozhodne zaberie!
5 (100%) 1 vote