5 tipov, ako dosiahnuť zdravé opálenie počas leta

0
1814
opalenie-voda-slnko-zena-leto

Leto je v plnom prúde a aj vy ste už boli, ale sa chystáte na niekoľko dní k vode. S pobytom pri mori ide ruka v ruke aj vystavovanie sa (takmer) neobmedzenému množstvu slnka. Ako však dosiahnete zdravé opálenie bez toho, aby ste poškodili vašu pokožku?

Vyhýbajte sa soláriám

V prvom rade by ste sa určite mali vyhnúť nápadu a stále šíriacemu sa fenoménu, že pred prvým dlhším pobytom na slnku by ste mali navštíviť solárium pre pekný bronzový základ. Prečo je to tak? Soláriá sú zdrojom nadmerného množstva nebezpečného UVA a UVB žiarenia, ktoré môže spôsobiť rôzne problémy, ako zvýšenie rizika vzniku rakoviny kože až o 75 %!

 

Natierajte sa opaľovacím krémom

V tomto prípade platí, že nie je opaľovák ako opaľovák. Určite by ste sa mali zamerať na popis fľaštičky, ktorú kupujete. Čo by mal teda popis obsahovať? Určite logo s uvedením UVA filtra, ale aj jeho vysokou kvalitou. A nikdy si nezabúdajte nakrémovať aj samotnú tvár. Make-upy síce obsahujú určité SPF, avšak, trocha ochrany navyše nemôže vyjsť nikdy na škodu.

 

Čas a tieň

Keď ozónová diera sa neustále zväčšuje, je úplne logické, že naša pokožka je vystavovaná ešte väčšiemu UV žiareniu. Preto by sme sa na slnku nemali zdržiavať v tých hodinách dňa, kedy je slnko najagresívnejšie, teda od 11:00 do 15:00. V tomto čase si radšej zabehnite na obed alebo jednoducho prečítajte si vašu obľúbenú knihu v tieni.

STOP urýchľovačom opálenia

Úrad pre výskum rakoviny kože upozorňuje na fakt, že umelé urýchľovače opálenia pôsobia na našu pokožku podobne ako soláriá. Preto by ste radšej mali staviť na sun-friendly potraviny. Antioxidanty ako paradajky a iné červené a oranžové ovocie a zelenina zvyšuje ochranu našej pokožky až o 33 %. Navyše, je zárukou krásneho bronzového opálenia.

BONUS NA ZÁVER: Ako zaručíte, aby ste boli ochránení pred spálením a pomohli vášmu telu znížiť riziko rakoviny kože? Jedzte horkú čokoládu a pite kávu! Znie to síce čudne, ale aj práve tieto potraviny slúžia ako prevencia voči riziku vzniku rakoviny kože.

 

Prečítajte si, ako sa vyhnúť opuchnutým nohám v lete, aj ako na krásne nohy nielen na jar, ale aj počas leta!

5 tipov, ako dosiahnuť zdravé opálenie počas leta
3.5 (70%) 2 votes