POZOR! Toto je 9 najčastejších ochorení nôh

0
1621
zenske a muzske nohy v aute pri zapade slnka

Tvrdá práca, zlá výživa alebo zmena tlaku môžu spôsobiť zmeny nôh a chodidiel. Existujú však závažnejšie situácie, keď problémy s nohami poukazujú na vážne zdravotné problémy. Ktoré príznaky symbolizujú vážne ochorenie?

Obličky

Ak vaše obličky nefungujú správne, prebytočná tekutina opúšťa naše telo s určitými problémami. Tie tiež zahŕňajú opuchy, napr. v oblasti vašich očí. Ďalším varovným signálom tiež môžu byť elektrické výboje v dolných končatinách.

Žilová nedostatočnosť

Počas žilovej nedostatočnosti sa krv ťažko pohybuje z končatín smerom do srdca. Stáva sa to vtedy, keď sú žilové chlopne oslabené alebo poškodené. Dôsledkom žilovej nedostatočnosti je opuch, ktorý sa najintenzívnejšie vyskytuje v oblasti členkov. Opuch tiež môže sprevádzať aj pigmentácia a pocit ťažkých nôh. Problém žilovej nedostatočnosti môže vyústiť až do ochorenia označovaného ako kŕčové žily.

Srdcová nedostatočnosť

V tomto prípade jedna alebo dve srdcové komory strácajú schopnosť účinne tlačiť krv, a preto sa hromadí v dolných končatinách. Nohy zvyknú opuchnúť a sprievodným znakom je aj ich bolesť.

Trombóza

Opuch jednej alebo oboch nôh môže tiež signalizovať hlbokú žilovú trombózu. Ako ju odhalíte? Sprievodnými príznakmi sú opuchnuté nohy, vysoká teplota a ich prehrievanie, zmeny farby na pokožke dolných končatín, bolesti nôh a pocit ťažkých nôh. Tento problém je veľmi nebezpečný. Ak máte pocit, že by ste to mohli mať, okamžite vyhľadajte svojho lekára. 

Pečeň

Podľa stavu nôh si môžete všimnúť skoré príznaky problémov s pečeňou. Ak vaša pečeň funguje neobvykle, vaše dolné končatiny začnú opúchať a objavia sa cievne metličky. Stáva sa to kvôli určitým problémom s prietokom krvi medzi črevom, slezinou, pankreasom a pečeňou.

Štítna žľaza

Stav nôh tiež môže pomôcť odhaliť niektoré problémy so štítnou žľazou. Je ľahké zistiť príznaky hypotyreózy, pretože vaše nohy opäť raz opúchajú, vyskytujú sa svalové spazmy a cítite, že vaše dolné končatiny sú neobvykle chladné.

Ateroskleróza

Počas aterosklerózy dostávajú nohy príliš málo krvi, čo spôsobuje, že sú bledé a spôsobujú bolesť. Vo väčšine prípadov ľudia zanedbávajú príznaky aterosklerózy. Toto ochorenie má však vážne následky.

Cukrovka

Pri cukrovke môžu mať aj tie najmenšie rany na nohách vážne následky. Toto ochorenie je často sprevádzané poškodením nervov. Ľudia necítia bolesť a nevšimnú si, ako sa malá modrina zmení na nepríjemný vred. Typickými príznakmi sú však ostré výboje bolesti a dlhé hojenie akýchkoľvek rán.

Tehotenstvo

Tehotenstvo samozrejme nie je choroba! Avšak, prvotné príznaky môžete spozorovať ešte pred klinickým schválením tehotenstva. A to prostredníctvom niektorých zmien v nohách. Tie spolu spolu s pažami začínajú opúchať, objavia sa pocity ťažkých nôh a niekedy môžete mať aj svalové kŕče.

Z našej aktuálnej ponuky článkov si môžete prečítať aj to, ako sa vyhnúť opuchnutým nohám počas leta, ako hydratovať pokožku na nohách, aby bola krásne a aj to, ako dosiahnuť zdravé opálenie počas leta, ale aj to, že len 3 minúty cvičenia pred spaním vám postačia na to, aby ste mali krásne nohy.

POZOR! Toto je 9 najčastejších ochorení nôh
Bol článok užitočný?